Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Գևորգ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ իրենց նախաձեռնած նախագիծը, որն ուղղված է տրանսպորտի գնի բարձրացումը կասեցնելուն, դրական եզրակացություն է ստացել ֆինանսատնտեսական հանձնաժողովում։
«Քիչ առաջ Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցավ ֆինանսատնտեսական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ «Մայր Հայաստան» խմբակցության կողմից ներկայացված նախագիծը՝ տրանսպորտի թանկացումը կասեցնող, ստացավ դրական եզրակացություն։
Նախագիծը 8 կողմ և 6 դեմ համեմատությամբ՝ անցավ։
Ապրիլի 22-ին ավագանու հեթական նիստին արդեն դրական եզրակացություն ստացած նախագիծը պետք է քվեարկենք, ու վերջնական կասեցումը մտնի ուժի մեջ։
Դե ինչ, սպասենք ու տեսնենք՝ ովքեր դեմ կլինեն ու քաղաքացիներին հակառակ կքվեարկեն։ Ո՛չ տրանսպորտի թանկացմանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Փետրվարի 1-ից Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը, ինչպես նաև երիտասարդական շարժումներ պայքարում են տրանսպորտի թանկացման դեմ՝ մարդկանց հորդորելով վճարել հարյուր դրամ։ Երևանի ավագանին 33 կողմ ձայնով ընդունել է որոշում, ըստ որի մեկ ուղևորության արժեքը փետրվարի 1–ից սահմանվել է 150 դրամ։ Բացի այդ, ներդրվելու է միասնական տոմսային համակարգի փաթեթներ։

Проект фракции «Мать Армения» по заморозке роста тарифов на транспорт получил положительное заключение в комиссии по финансово-экономическим вопросам совета города Еревана.
Как сообщил на своей странице в Facebook член ереванского совета Геворг Степанян из фракции «Мать Армения», их инициатива, направленная на приостановку повышения тарифа, получила положительное заключение комиссии.
«Только что в мэрии Еревана состоялось заседание комиссии по финансово-экономическим вопросам, на котором представленный фракцией "Мать Армения" проект — по приостановке повышения транспортных тарифов — получил положительное заключение», — отметил он.
Проект был одобрен соотношением 8 голосов «за» и 6 «против».
Голосование по проекту, получившему положительное заключение, состоится на очередном заседании совета 22 апреля. В случае принятия, заморозка повышения тарифа вступит в силу.
«Посмотрим, кто проголосует против и встанет поперек интересов граждан. Нет подорожанию транспорта», — добавил он.
С 1 февраля бывший мэр Еревана Айк Марутян, фракция «Мать Армения» и молодежные движения выступают против повышения тарифа, призывая граждан продолжать платить по 100 драмов. Тем не менее, совет Еревана принял решение 33 голосами установить стоимость одной поездки с 1 февраля на уровне 150 драмов. Также планируется внедрение пакетов единой билетной системы.