21 Ապրիլ 2025 - 11:42 AMT
Facebook–ն այլևս չի արգելափակում ՀՀ և Արցախի ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի նկարներով կամ նրա անվան հիշատակմամբ օգտահաշիվները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետ Սամվել Հայրապետյանը։
Վերջին տարիների ընթացքում Facebook-ը բազմիցս սահմանափակել է օգտատերերի հասանելիությունը այն դեպքերում, երբ վերջիններս հրապարակել են Արցախյան առաջին պատերազմի հերոսի լուսանկարները։
«Եկեք վերջնականապես արձանագրենք.
META ընկերությունը ՀՀ ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի նկարի, պատմության կամ անունը օգտագործելու համար այլևս պրոֆիլ / էջ / խումբ չի ջնջում:
Հրամանատարի նկարը ժամանակ առ ժամանակ ջնջում են սակայն բողոքարկելու արդյունքում հիմնականում վերականգնում են։ Նաև դեպքեր են լինում, որ հրամանատարի անուն ազգանունը պարունակող գրառումներն են հեռացնում, որոնք բողոքարկելու արդյունքում վերականգնվում են:
Շատ կարևոր է ավելի ու ավելի հաճախ կիսվել հրամանատարի նկարներով ու պատմություններով։ Շատ կարևոր է հաճախակի օգտագործել հրամանատարի անուն ազգանունը ու ամեն անգամ երբ META-ն կհեռացնի դա՝ շատ կարևոր է բողոքարկել ու շահել:
Մենք հիմա գործ ունենք META ընկերության սեփական ներքին օրենսդրության պահանջների հետ, որոնք վաղուց ավտոմատացված են, ասել է թե՝ գոյություն ունեն բոտեր, որոնք ֆիլտրում են ըստ բառի ու ըստ նկարի և ջնջում այն: Tևական ժամանակ բողոքարկելու արդյունքում մենք կհասնենք այն կետին, որ հրամանատարի հարցը բոտերի տիրույթից կտեղափոխվի ռեալ ադմինների տիրույթ, բայց սրա համար համառ պայքար ու ժամանակ է պետք, համառ ու ազգային միասնական պայքար
Հ. Գ. Հիմա մեր խնդիրը Մոնթեն է, սակայն ապագայում գուցե այլ մեծություն էլ լինի, պետք է տեր կանգնենք մեր մեծերին, մեր պատմությանն ու մեր ինքնությանը։ Նկարում դուք տեսնում եք META-ի կողմից ջնջնված, սակայն իմ կողմից բողոքարկման արդյունքում վերականգնված գրառումը։ Որպես կանոն բողոքարկումից հետո վերականգնված գրառումը/նկարը էլ երբեք չեն հեռացնում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մոնթեն 1992 թվականին ստանձնել է Մարտունու պաշտպանական շրջանի շտաբի պետի պարտականությունը։ Նրա ղեկավարությամբ Մարտունին դարձավ Արցախի ամենապաշտպանված ու ամենամարտունակ շրջանը։ 1993 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին նրա ղեկավարությամբ ազատագրվել է Քարվաճառը։
1993 թվականի հունիսի 12-ին՝ Աղդամի կրակակետերի դեմ ուղղված լայնածավալ գործողությունից հետո, Մոնթեն իջել է հրամանատարական բարձունքից՝ զինակիցների հետ անձամբ վերահսկելու իրավիճակը և մարտիկներին դիրքավորելու նպատակով։ Մարզիլի գյուղի մերձակայքում նրանց դիմաց անսպասելի հայտնվել է հակառակորդի զրահամեքենան, որի արձակած հրթիռի բեկորից հերոս հրամանատարը զոհվել է անհավասար ճակատամարտում։

21 Апрель 2025 - 13:56 AMT
Meta больше не удаляет страницы, группы и аккаунты в Facebook из Армении и Арцаха за публикации с изображением или упоминанием национального героя Монте Мелконяна. Об этом на своей странице сообщил специалист в сфере информационных технологий Самвел Айрапетян.
«В последние годы Facebook неоднократно ограничивал доступ пользователей, публиковавших фотографии героя первой Арцахской войны», – отметил он.
Айрапетян подчеркнул: «Зафиксируем официально:
Компания Meta больше не удаляет профили, страницы или группы за использование имени, истории или фотографии Монте Мелконяна.
Иногда фото командующего удаляют, но в большинстве случаев после обжалования они восстанавливаются. Также бывают случаи удаления публикаций с его именем и фамилией, однако и они, как правило, восстанавливаются после жалобы.
Очень важно регулярно делиться фотографиями и историями о Монте Мелконяне. Необходимо как можно чаще использовать его полное имя. В случае удаления обязательно следует подавать жалобу — и добиваться восстановления.
Сейчас мы имеем дело с внутренними правилами компании Meta, которые давно автоматизированы. Существуют боты, которые фильтруют контент по словам и изображениям и удаляют его. Но при настойчивом обжаловании можно добиться, чтобы вопрос Монте вышел из зоны действия ботов и перешёл к живым администраторам. Однако для этого необходимы упорство, время и национальное единство.
P.S. Сейчас речь идёт о Монте, но в будущем это может касаться и других выдающихся личностей. Мы должны защищать своих великих, свою историю и идентичность. На фото — публикация, удалённая Meta, но восстановленная мной после обжалования. Как правило, восстановленные записи больше не удаляются», — говорится в сообщении.
В 1992 году Монте возглавил штаб оборонительного округа Мартуни. Под его руководством Мартуни стал самым укреплённым и боеспособным регионом Арцаха. В марте-апреле 1993 года под его командованием был освобождён Карвачар.
12 июня 1993 года после масштабной операции против огневых точек Агдама Монте лично спустился с командного поста, чтобы оценить ситуацию и расставить бойцов. Недалеко от села Марзили внезапно появилась бронемашина противника. Командующий был убит осколком ракеты, выпущенной из этой машины.