21 Ապրիլ 2025 - 13:21 AMT
Երևանի Կոնդ թաղամասի վերակառուցման հայեցակարգի նախագծման մրցույթի երկրորդ փուլում ևս հաղթող չի ընտրվել։ Այս մասին Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Սոնա Թևանյանն ասել է քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ չի արձանագրվել մի հայեցակարգ, որ ամբողջությամբ կբավարարեր հանձնաժողովի ներկայացրած պահանջներին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մրցույթն իրականացվում է քաղաքաշինության կոմիտեի նախաձեռնությամբ, իսկ Սոնա Թևանյանի փոխանցմամբ՝ ներկայումս ձեռնարկվում են քայլեր նոր մոտեցմամբ մրցույթ կազմակերպելու ուղղությամբ։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հիշեցրել է, որ այս գործընթացը մեկնարկել է դեռևս 4 տարի առաջ, երբ ինքը զբաղեցրել է փոխվարչապետի պաշտոնը։ Նրա խոսքով՝ այն ժամանակ ակնկալվում էր մրցույթը եզրափակել մեկ տարվա ընթացքում, սակայն չորս տարի անց գործընթացը դեռևս ավարտին չի հասցվել։ Նա նշել է, որ չի ցանկանում որևէ մեկին մեղադրել, բայց ընդգծել է, որ առկա են արժեքավոր գաղափարներ, և կոչ է արել շարունակել աշխատանքները։

Во втором этапе конкурса по разработке концепции реконструкции ереванского района Конд вновь не был выбран победитель. Об этом заявила советник мэра Еревана Сона Теванян в ходе оперативного совещания мэрии, сообщает «Пастинфо».
По её словам, ни одна из представленных концепций не смогла полностью соответствовать требованиям, выдвинутым конкурсной комиссией.
Конкурс проводится по инициативе Комитета градостроительства. Как передала Теванян, в настоящее время предпринимаются шаги по организации нового конкурса с иным подходом.
Мэр Еревана Тигран Авинян напомнил, что данный процесс начался ещё четыре года назад, когда он занимал пост вице-премьера. По его словам, тогда предполагалось завершить конкурс в течение одного года, однако спустя четыре года проект всё ещё не завершён. Он отметил, что не намерен обвинять кого-либо, но подчеркнул, что были представлены ценные идеи, и призвал продолжить работу.