Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նվազեցրել է Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը 2025-2026 թվականների համար։ Այս մասին ասվում է ԱՄՀ-ի 2025 թվականի ապրիլի գլոբալ կանխատեսման մեջ (Global Economic Outlook)։
Հիմնադրամը նշել է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2024 թվականին աճել է 5․9 տոկոսով, 2025-2026-ին հիմնադրամը 4․5 տոկոս աճ է սպասում։ Դա ավելի ցածր է, քան 2024 թվականի հոկտեմբերի կանխատեսումը․ այն ժամանակ 2025 թվականի արդյունքներով 4․9 տոկոս աճ էր սպասվում, գրում է Sputnik Արմենիան։
ԱՄՀ-ն նաև հայտնել է գնաճի վերաբերյալ իր ակնկալիքները․ 2025 թվականին այն կկազմի 3․2 տոկոս, իսկ 2026-ին՝ 3․0 տոկոս։ Ըստ մարտի արդյունքների՝ 12-ամսյա գնաճը եղել է 3․3 տոկոս։
2024 թվականի համար ԱՄՀ-ն արձանագրել է գործազրկության 13 տոկոսանոց մակարդակ։ Մինչդեռ հաջորդ երկու տարիների կանխատեսմամբ, գործազրկության ցուցանիշը կաճի՝ կազմելով համապատասխանաբար 13․5 և 14 տոկոս։

23 Апрель 2025 - 09:04 AMT
Международный валютный фонд (МВФ) понизил прогноз роста экономики Армении на 2025 и 2026 годы. Об этом говорится в апрельском докладе Global Economic Outlook за 2025 год.
Как сообщает Sputnik Армения, МВФ отметил, что в 2024 году ВВП Армении вырос на 5,9%. Однако теперь фонд ожидает рост лишь на уровне 4,5% как в 2025, так и в 2026 годах. Это ниже прогноза октября 2024 года, когда ожидался рост на уровне 4,9% по итогам 2025 года.
Также МВФ представил новые прогнозы по инфляции: в 2025 году она составит 3,2%, а в 2026 году — 3,0%. По итогам марта 2025 года 12-месячная инфляция в Армении составила 3,3%.
Что касается безработицы, МВФ зафиксировал её уровень в 2024 году на отметке 13%. Прогноз на следующие два года предполагает рост показателя — до 13,5% в 2025 году и 14% в 2026 году.