29 Մայիս 2009 - 14:05 AMT
ԵՄ-ն աջակցում է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների անցկացմանը եւ եվրոպական արժեքների ներդրմանը Հայաստանում
Երեւանում մեկնարկել է Սեւծովյան ավազանի երկրների անդրսահմանային համագործակցության համատեղ գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ծրագրային առաջարկների պատրաստմանը նվիրված աշխատաժողովը: Այդ ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ եւ ԵՄ Տարածաշրջանային կարողությունների ձեւավորման նախաձեռնության (RCBI) կողմից:
Եվրոպական հարեւանության եւ գործընկերության գործիքը (European Neighborhood and Partnership Instrument ENPI) ուղվված է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների անցկացմանը եւ եվրոպական արժեքների ներդրմանը Հայաստանում, եւ այս առումով ակնկալվում է միայն դրական արդյունք, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դանիելյանը: «Սա ԵՄ-ի Անդրսահմանային համագործակցության ծրագրի գործիքը կարելի է համարել, որն ի տարբերություն այլ գործիքների, ուղղված է հասարակական կազմակերպությունների ֆինանսավորմանը` հանրությանը ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները հասցնելու նպատակով, որոնք նախկինում ներդրվել են պետության կողմից այլ գործիքների կիրառման դեպքում (Twinning, TAIEX и Sigma)ե,-ասել է նա:
Ըստ Դանիելյանի, Սեւծովյան ավազանի հասարակական կազմակերպությունները կարող են եվրոպական փորձի հիման վրա ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների համատեղ ծրագիր ներկայացնել եւ ֆինանսավորում ստանալ այն իրագործելու համար: Նա նշել է, որ այդ ծրագիրը կարող է ամենալայն շրջանակներն ունենալ` սոցիալ-տնտեսականից մինչեւ մշակութային: «Այսօրվա հանդիպմանը կներկայացվի Սեւծովյան ավազանի երկրների անդրսահմանային համագործակցության համատեղ գործողությունների ծրագիրը, հայտի նմուշը, այն լրացնելու կարգը, ինչպես նաեւ մասնակից երկրների թվում պոտենցիալ գործընկերոջ որոնման հնարավորությունները»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Դանիելյանը հավելել է, որ կազմակերպությունը կարող է շատ լավ գաղափար ունենալ եւ չկարողանալ այն պատշաճ կերպով ձեւակերպել ու ներկայացնել, իսկ այստեղ կարեւորվում է մշակված ծրագրի պաշտոնական ներկայացումը: «Փաստաթղթերի շրջանառության մեջ ներկայացված է այս ծրագրի փիլիսոփայությունն, իսկ նրա սխալ ներկայացումը կարող է անհաջողության պատճառ դառնալ»,-ասել է նա:
2007թ. նոյեմբերի 27-ին Եվրահանձնաժողոի կողմից հաստատված այս ծրագիրը, որ նախատեսված է մինչեւ 2013թ, նախատեսում է նաեւ մասնակից երկրների կողմից 10 տոկոսի չափով համաֆինանսավորում: Ծրագրում ընդգրկված են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանն ու Մոլդովան ամբողջությամբ, ինչպես նաեւ Բուլղարիայի, Հունաստանի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի ու Ուկրաինայի հարակից տարածքները:

В Ереване стартовала рабочая встреча, посвященная подготовке программных предложений в рамках Программы по совместному трансграничному сотрудничеству стран Черноморского бассейна. Эта программа реализуется при содействии Министерства экономики Армении и со стороны Инициативы формирования региональных возможностей ЕС (RCBI).
Инструмент европейского соседства и партнерства (European Neighborhood and Partnership Instrument – ENPI) направлен на внедрение в Армении институциональных реформ и европейских ценностей, и в этом плане ожидается только положительный результат, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заместитель министра экономики Армении Ваге Даниелян. «Это инструмент ЕС Программы трансграничного сотрудничества (Cross Border Cooperation – CBC) стран Черноморского бассейна, который в отличие от других инструментов, направлен на финансирование общественных организаций с целью довести до общества институциональные реформ, которые раннее были внедрены при использовании других инструментов со стороны государства (Twinning, TAIEX и Sigma)», – сказал он.
По словам Даниеляна, общественные организации Черноморского бассейна могут представить совместную программу институциональных реформ на основе европейского опыта, представить ее в CBC и получить финансирование для реализации этой программы. Даниелян отметил, что эта программа может включать самый широкий спектр – от социально-экономического до культурного. «На сегодняшней встрече будет представлена Программы по совместному трансграничному сотрудничеству стран Черноморского бассейна, образец заявки и способ ее заполнения, а также возможности поиска в странах-участниках потенциальных партнеров», – сказал замминистра. В этом контексте он добавил, что организация может иметь очень хорошую идею и не уметь ее сформировать и представить, а также здесь важное значение имеет официальное оформление разработанной программы. «В документообороте представлена философия данной программы и организации, а ее неправильное представление может не увенчаться успехом», – сказал он.
Программа CBC, утвержденная Еврокомиссией 27 ноября 2008 года и рассчитанная до 2013 года, предусматривает также 10%-ное софинансирование стран-участниц. В нее вовлечены Армения, Азербайджан, Грузия и Молдова полностью, а также смежные регионы Болгарии, Греции, Румынии, России, Турции и Украины.