ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը գործարարների հետ քննարկում է անցկացրել՝ անդրադառնալով ոլորտում նկատվող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ մտավոր սեփականության ոլորտին, ինչպես նաև ընկերությունների կողմից գործադրվող ու օրենքով սահմանված զեղչային քաղաքականությանը, հայտնում է նախարարությունը։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը։
Քննարկման շրջանակում մանրամասն դիտարկվել են այն խոչընդոտները, որոնք ի հայտ են գալիս ընկերությունների կողմից գների կազմման և զեղչերի իրականացման ընթացքում, ինչպես նաև շեշտվել է օրենքով սահմանված նորմերի կատարելագործման անհրաժեշտությունը։
Ներկայացվել են տարբեր ընկերությունների փորձառությունները և առաջարկներ՝ համակարգային բնույթ կրող խնդիրների հաղթահարման և գործարար միջավայրի որակական բարելավման ուղղությամբ։
Պապոյանը կարևորել է մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը քաղաքական որոշումների ընդունման և բարեփոխումների իրագործման գործընթացներում:
«Մեր նպատակն է ստեղծել արդար, մրցակցային և կանխատեսելի տնտեսական միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուր գործարարը կարող է վստահորեն պլանավորել իր գործունեությունը»,-ասել է նա։
Հանդիպման վերջում կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել հաղորդակցության կայուն հարթակ, որպեսզի ոլորտային քննարկումներն իրականացվեն պարբերաբար և կառուցվածքային ձևաչափով։
Ապրիլի 25–ին տնտեսվարողները ՀՀ կառավարության մոտ կրկին բողոքի ակցիա են արել` պահանջելով հանդիպում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Մոտ տասը օր առաջ նրանք արդեն իսկ կազմակերպել են ակցիա նույն վայրում և կառավարությանն են ներկայացրել 2350 ստորագրությամբ պահանջագիր։ Տնտեսվարողները իրենց դժգոհությունն են արտահայտել շրջանառության հարկի բարձրացման կապակցությամբ, ըստ որի՝ 5 տոկոսի փոխարեն այս տարվանից առևտրային գործունեությամբ զբաղվողների համար սահմանվել է 10 տոկոս հարկ։

Министр экономики Армении Геворг Папоян провёл обсуждение с представителями бизнес-сектора, сосредоточив внимание на актуальных проблемах, включая вопросы интеллектуальной собственности и применения установленных законом скидок. Об этом сообщает министерство.
Во встрече приняла участие и заместитель министра Лиля Сираканян.
В рамках обсуждения детально рассмотрены препятствия, возникающие при формировании цен и реализации скидок компаниями. Участники подчеркнули необходимость совершенствования соответствующих законодательных норм.
Различные компании представили собственный опыт и предложения по преодолению системных проблем и повышению качества деловой среды.
Папоян отметил важность участия частного сектора в процессе принятия политических решений и реализации реформ.
«Наша цель — создать справедливую, конкурентную и предсказуемую экономическую среду, где каждый предприниматель сможет уверенно планировать свою деятельность», — заявил он.
По итогам встречи стороны договорились создать устойчивую платформу для регулярного и структурированного диалога по отраслевым вопросам.
25 апреля предприниматели вновь провели акцию протеста у здания правительства Армении, требуя встречи с премьер-министром Николом Пашиняном. Около десяти дней назад они уже подавали правительству петицию с 2350 подписями. Бизнес выражает недовольство повышением налога с оборота с 5 до 10 процентов для торговых предприятий с начала текущего года.