26 Ապրիլ 2025 - 08:50 AMT
Առաջարկվում է էլեկտրական մեքենաների ներմուծման 20% ԱԱՀ-ի արտոնությունը երկարացնել մինչև 2028 թ.։ Էկոնոմիկայի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել օրենքի նախագիծ։
Դա կվերաբերի այն մեքենաներին, որոնց թողարկման պահից անցել է 2 տարուց ոչ ավելի։
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանն այս նախաձեռնությունն անվանել է շատ կարևոր, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Այն կապահովի ավտոմոբիլային շուկայում առկա դրական տենդենցների պահպանումը՝ շրջակա միջավայրի համար ավելի անվտանգ մեքենաների ներկրումների բարձրացումով և ընդհանուր ավտոպարկի թարմացումով, գիշերային ժամերին արտադրվող ավելցուկային էլեկտրաէներգիայի սպառումը, մեր երկրի էներգետիկ անկախության բարձրացումը, քանի որ ի տարբերություն բենզինի, դիզելի և գազի, մենք ունենք էլեկտրաէներգիայի սեփակա արտադրություն։ Հուսով եմ հանրային քննարկումից հետո նախագիծը կներկայացվի Ազգային ժողով և կընդունվի մեր կողմից»,- նշել է Թորոսյանը։

26 Апрель 2025 - 09:10 AMT
Предлагается продлить освобождение от 20% НДС на ввоз электромобилей до 2028 года. Министерство экономики представило законопроект для общественного обсуждения.
Льгота будет касаться автомобилей, с момента выпуска которых прошло не более двух лет.
Депутат фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян назвал эту инициативу очень важной, сообщает «Panorama.am ».
«Это обеспечит сохранение позитивных тенденций на автомобильном рынке за счёт увеличения ввоза более экологичных автомобилей и обновления автопарка. Также будет способствовать потреблению избыточной электроэнергии, вырабатываемой в ночное время, и повышению энергетической независимости нашей страны, поскольку, в отличие от бензина, дизеля и газа, мы располагаем собственной выработкой электроэнергии. Надеюсь, после общественного обсуждения законопроект будет представлен в Национальное собрание и принят», — отметил Торосян.