28 Ապրիլ 2025 - 07:01 AMT
Ապրիլի 27-ից ուժի մեջ է մտել «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունը, որով սահմանվել է կաթնամթերքի վաճառքի նոր կարգը։
Այսուհետ կանաչ դարակաշարերում կտեղադրվի այն կաթնամթերքը, որն իր կազմում կաթնային յուղի (կաթնային ճարպի) փոխարինիչ չի պարունակում, իսկ նարնջագույն դարակաշարերում՝ այն կաթնամթերքը, որը պարունակում է նման փոխարինիչ, հայտնում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Դարակաշարերի վրա պարտադիր կլինեն «Առանց կաթնային յուղի փոխարինիչի» և «Պարունակում է կաթնային յուղի փոխարինիչ» գրություններով պիտակներ։
«Կաթնամթերք գնելիս ուշադրություն դարձրե՛ք դարակաշարերի գույներին»,–ասվում է հաղորդաԲացի այդ, տնտեսվարողները, որոնք չեն պահպանելու կաթնամթերքի տեղադրման նոր կանոնները, ենթարկվելու են վարչական պատասխանատվության։

С 27 апреля вступили в силу изменения в закон «О торговле и услугах», устанавливающие новый порядок продажи молочной продукции.
Отныне молочные продукты, не содержащие заменителей молочного жира, будут размещаться на зеленых полках, а содержащие такие заменители — на оранжевых, сообщает Министерство экономики.
На полках обязательно будут размещены надписи: «Без заменителя молочного жира» и «Содержит заменитель молочного жира».
«Обращайте внимание на цвет полок при покупке молочных продуктов», — говорится в сообщении.
Кроме того, хозяйствующие субъекты, не соблюдающие новые правила размещения молочной продукции, будут привлекаться к административной ответственности.