29 Մայիս 2009 - 15:33 AMT
Բյուջեի դեֆիցիտը փակելու եւ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները հաղթահարելու նպատակով Հայաստանը 2009 թվականին կներգրավի 300 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարի վարկային միջոցներ, ուրբաթ օրը կայացած կառավարական նիստում հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Մասնավորապես, Սարգսյանը նշել է, որ ռուսական վարկը մասամբ կծախսվի պետբյուջեի դեֆիցիտը փակելու նպատակով: «Այս տարի մեր բյուջեի դեֆիցիտի ցուցանիշը որակապես տարբերվելու է նախորդ տարիների բյուջեների դիֆիցիտի ցուցանիշից այն պատճառով, որ շուրջ 300 մլրդ դրամի միջոցներ ենք ներգրավելու այս տարվա ընթացքում։ Դա եւ ռուսական վարկն է, եւ Համաշխարհային բանկի աննախադեպ վարկային փաթեթները, Ասիական բանկի եւ արժութային հիմնադրամի միջոցները», – ասել է նա։
Այդ առնչությամբ, Սարգսյանը նշել է , որ անհրաժեշտ է շտապ համապատասխան փոփոխությունը կատարել, որպեսզի հնարավոր լինի 2009թ. բյուջեն կատարել ավելի մեծ ծավալներով։ Բնականաբար, բյուջետային ծախսերի կատարումն ինքնըստինքյան մեծ հակաճգնաժամային բովանդակություն ունի, քանի որ բյուջեի ծախսերը խթանում են համախառն ներքին արդյունքի աճը,այս բոլոր հարերը կքննարկվեն խորհրդարանի հունիսի 2-ին կայանալիք արտահերթ նիստում։

Для покрытия дефицита бюджета и преодоления последствий финансово-экономического кризиса Армения в 2009 году привлечет кредитных средств на общую сумму 300 млрд. драмов, заявил премьер-министр Тигран Саркисян на заседании правительства в пятницу. В частности, Саркисян отметил, что российский кредит будет частично потрачен на покрытие дефицита госбюджета. «В этом году показатель дефицита госбюджета будет качественно отличаться от аналогичного показателя прошлого года. Дело в том, что мы привлечем в течение года средства на сумму около 300 млрд. драмов, куда будут включены как российский кредит и беспрецедентный кредитный пакет Всемирного банка, азиатского банка развития, а также кредитные средства от МВФ», – сказал он.
В связи с этим Саркисян отметил, что необходимо внести соответствующие изменения, чтобы бюджет страны на 2009 год был выполнен и не были сокращены расходные статьи госбюджета. Премьер-министр сообщил, что эти вопросы будут рассмотрены на внеочередного заседания парламента 2 июня.