29 Ապրիլ 2025 - 13:57 AMT
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն այցելել են Սյունիքի մարզ և ծանոթացել Տեղ համայնքի Խնածախ բնակավայրի իրավիճակին, գյուղի առօրյային և բնակիչների կարիքներին։
Նախարարները գիշերել են Խնածախում, առավոտյան հանդիպել են բնակիչներին, զրուցել նրանց հետ, պատասխանել հուզող հարցերին, իսկ այնուհետև հանդիպումները շարունակել Վաղատուր և Խոզնավար բնակավայրերում։
Նրանց ուղեկցել են Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը և ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանը, Տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հանդիպումների ընթացքում Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ պետությունը մշտապես կանգնած է իր քաղաքացիների կողքին և պատրաստ է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել համայնքների զարգացման և տնտեսական կայունության ապահովման ուղղությամբ։
Նախարարը բնակիչների հետ զրույցների ընթացքում ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ համայնքների, հատկապես՝ սահմանամերձ գյուղերի զարգացման կարևորագույն նախապայմանը կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատումն է, ինչին բնակիչներն իրենց հերթին արտահայտել են իրենց աջակցությունը։ Նրանք ընդգծել են, որ խաղաղության հաստատումը կարևոր դեր է խաղում համայնքների առավել արդյունավետ զարգացման գործում։
Սյունիքի մարզի սահմանամերձ Խնածախ գյուղի ուղղությամբ հաճախակի են դարձել կրակոցները։ Վնասվել է բնակելի տուն: Ապրիլի 13-ին՝ ժամը 22:20-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել էր գյուղի մշակույթի տունը:Կրակոցներ են հնչում նաև կյուս գյուղերի ուղղությամբ։

29 Апрель 2025 - 15:22 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян и министр территориального управления и инфраструктур Давид Худадян посетили Сюникскую область, ознакомились с ситуацией в селе Хнацах общины Тех, повседневной жизнью и нуждами местных жителей.
Министры переночевали в Хнацахе, утром встретились с жителями, ответили на их волнующие вопросы, а затем продолжили встречи в селах Вагатур и Хознавар.
Их сопровождали губернатор Сюника Роберт Гукасян, депутат парламента Нарек Гахраманян и глава общины Тех Давид Гулунц, отмечается в сообщении.
Во время встреч Геворг Папоян подчеркнул, что государство всегда поддерживает своих граждан и готово предпринять необходимые шаги для развития общин и обеспечения экономической стабильности.
В ходе бесед с жителями министр еще раз отметил, что важнейшим условием развития общин, особенно приграничных сел, является установление устойчивого и длительного мира. Жители, в свою очередь, выразили поддержку этим усилиям, подчеркнув, что мир играет решающую роль в эффективном развитии общин.
В направлении приграничного села Хнацах в Сюникской области участились обстрелы. Поврежден жилой дом. 13 апреля около 22:20 подразделения Вооружённых сил Азербайджана открыли огонь в сторону села Хнацах, в результате чего был поврежден дом культуры. Стрельба также зафиксирована в районе других близлежащих сел.