29 Ապրիլ 2025 - 14:04 AMT
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը հրապարակել է 2024 թվականի գործունեության վերաբերյալ իր հաշվետվությունը։
Նախորդ տարին առանձնացել է նաև վարչարարության արդյունավետության աճով, այդ թվում՝ թե՛ բացահայտված իրավախախտումների, թե՛ նշանակված տուգանքների ծավալների տարեցտարի աճող արդյունքներով։ 2024-ի դրությամբ տուգանքների ընդհանուր գումարը գերազանցել է 3 միլիարդ դրամը, ինչը աննախադեպ է ՄՊՀ-ի ավելի քան 20-ամյա պատմության ընթացքում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«2024 թվականը հանձնաժողովի համար շրջադարձային էր՝ հաշվի առնելով սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված աշխատանքները, մասնավորապես օրենսդրական մեծածավալ փոփոխությունների նախաձեռնումը, որով հանձնաժողովին են վերապահվելու սպառողների շահերի պաշտպանության կենտրոնական մարմնի լիազորությունները»,- իր ուղերձում նշել է ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
Հաշվետվության մեջ առանձին բաժիններով ներկայացված են մրցակցության պաշտպանության ոլորտում 2024 թվականին իրականացված հիմնական գործողությունները՝ վիճակագրական տվյալներով, առավել նշանակալի վարույթները, մրցակցային միջավայրի զարգացմանն ուղղված միջոցառումները, հինգ ապրանքային շուկաներում իրականացված ոլորտային վերլուծությունները, հանձնաժողովի որոշումների վերաբերյալ կայացված դատական վճիռները, սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված օրենսդրական փոփոխություններն ու վարչարարական միջոցառումները, ինչպես նաև Հանձնաժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման աշխատանքները և 2025 թվականի հիմնական առաջնահերթությունները։

Комиссия по защите конкуренции (КЗК) опубликовала отчет о своей деятельности за 2024 год.
Прошедший год отличился ростом эффективности административной деятельности, увеличением числа выявленных нарушений и объемов наложенных штрафов. По состоянию на 2024 год общая сумма штрафов превысила 3 миллиарда драмов, что является рекордом за более чем 20-летнюю историю КЗК, сообщает «1lurer.am ».
«2024 год стал для комиссии поворотным, особенно с учетом масштабных законодательных инициатив в сфере защиты прав потребителей, в результате которых комиссии будут переданы полномочия центрального органа в этой области», — отметил в своем обращении председатель КЗК Гегам Геворгян.
В отчете отдельными разделами представлены основные действия, предпринятые в 2024 году в области защиты конкуренции: статистические данные, наиболее значимые производства, мероприятия по развитию конкурентной среды, секторные анализы, проведенные на пяти товарных рынках, судебные решения по делам КЗК, законодательные изменения и административные меры в сфере защиты потребителей, а также работы по укреплению институциональных возможностей комиссии и ключевые приоритеты на 2025 год.