29 Մայիս 2009 - 16:03 AMT
Ռուսական վարկը տրամադրվել է Հայաստանին առանց նախապայմանների, ուրբաթ օրը կառավարության նիստի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի վարչապետ Տիրգրան Սարգսյանը: «Ուզում եմ հավաստիացնել, որ այդ դրամական միջոցները ծախսելու ուղղությամբ ինչ-որ նախապայմաններ չկան: Մենք լիովին տնօրինելու ենք դրանք, եւ այդ միջոցներն ուղորդվելու են հակաճգնաժամային միջոցառումների իրագործմանը»,- ասել է Սարգսյանը:
Ինչպես հայտնել է ՀՀ վարչապետը, Ռուսաստանի հատկացրած վարկից մանր եւ միջին բիզնեսի հնարավորությունների ընդլայնման համար նախատեսվում է տրամադրել 15 մլրդ դրամ, իսկ 24 մլրդ դրամն ուղորդվելու է աղետի գոտում վերականգնման աշխատանքներին: Վարչապետի խոսքերով, վարկեր են տրամադրվելու նաեւ համակարգաստեղծ ձեռնարկություններին, եթե նրանք ժամանակավոր դժվարություններ ունենան` կապված ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետ:
Դրա հետ կապված Սարգսյանն ավելացրեց, որ ՀՀ ԿԲ-ում ստեղծվելու է կայունացնող հիմանդրամ, որի միջոցների մի մասն ուղորդվելու է 2010-ին պետբյուջեի դեֆիցիտը ծածկելու համար, իսկ հիմնական գումարը հատկացվելու է հակաճգնաժամային ծրագրերի իրագործմանը: «Հասկանալի է, որ կայունացնող հիմնադրամի ստեղծումը մեզ համար շատ կարեւոր է հակաճգնաժամային միջոցառումներ իրագործելու համար, քանի որ յուրաքանչյուր ամիս մակրոտնտեսական ցուցանիշները փոխվում են, եւ այսօր անհնար է կանխատեսել, թե ինչպիսին կլինի տարեկան կտրվածքում ՆՀԱ-ն եւ ինչպիսին կլինեն մեր ստացված հարկերը»,- ասել է վարչապետը: Նա նշել է, որ այդպիսի հիմնադրամի ստեղծումը հնարավորություն կտա, որպեսզի տնտեսվարող սուբյեկտները եւ երկրի քաղաքացիները համոզված լինեն, որ պետությունը բավական ֆինանսական միջոցներ ունի նախազգուշական միջոցառումներ ձեռնարկելու համար: «Ամբողջությամբ վերցրած, դա բարձրացնում է մեր մակրոտնտեսական կայունությունը եւ բարենպաստ միջավայր է ստեղծում դրական սպասումների ձեւավորման համար»,- ավելացրել է վարչապետը:
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ֆինանսների նախարարներ Ալեքսեյ Կուդրինը եւ Տիգրան Դավթյանը մայիսի 20-ին համաձայանագիր են ստորագրել Երեւանին 15 տարի ժամկետով 500 մլն դոլար վարկ տրամադրելու մասին LIBOR տոկոսադրույքով գումարած 3 տոկոս` ճգնաժամի պայմաններում երկրի տնտեսությանն աջակցելու համար:

29 Май 2009 - 16:03 AMT
Российский кредит предоставлен Армении без предусловий, сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на правительственном заседании в пятницу. «Хочу вас заверить, что каких-либо предусловий в отношении того, по каким направлениям эти денежные средства должны быть потрачены, нет. Мы будем полностью ими распоряжаться, и эти денежные средства будут направлены на реализацию антикризисных мероприятий», – заверил Саркисян.
Как сообщил глава правительства, из предоставленного Россией кредита для расширения возможностей развитие малого и среднего бизнеса планируется выделить порядка 15 млрд. драмов, а также порядка 24 млрд. драмов будет направлено на восстановительные работы в зоне бедствия. По словам премьер-министр, будут предоставлены также кредиты системообразующим предприятиям, если они будут испытывать временные трудности, связанные с финансово-экономическим кризисом.
В связи с этим Саркисян добавил , что в Центральном Банке Армении будет создан стабилизационный фонд, часть средств которого будет направлено на покрытие дефицита госбюджета в 2010 году, а остальная сумма будет направлена на реализацию антикризисных программ. «Понятно, что создание стабилизационного фонда для нас крайне необходимо для реализации антикризисных мероприятий, поскольку каждый месяц макроэкономические показатели изменяются, и сегодня невозможно предвидеть, каким будет показатель ВВП в годовом разрезе и какими будут наши налоговые поступления», – сказал премьер-министр. Он отметил, что создание такого фонда даст возможность, чтобы хозяйствующие субъекты и граждани страны были уверены, что у государства достаточно финансовых средств для реализации превинтивных мероприятий. «В целом, это повышает нашу макроэкономическую стабильность и создает более благоприятную среду для формирования положительных ожиданий», – добавил премьер-министр.