30 Ապրիլ 2025 - 10:49 AMT
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ընդունելով Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին, շնորհակալություն է հայտնել հերթական այցի և Սյունիքին ցուցաբերվող հետաքրքրվածության համար՝ ներկայացնելով վերջին հանդիպումից հետո մարզային տարբեր ոլորտներում գրանցված զարգացումներն ու փոփոխությունները։
Պատրիկ Սվենսոնին հետաքրքրել են հատկապես սոցիալ-տնտեսական բնագավառում իրականացվող նախաձեռնություններն ու դրանց առաջընթացը, որոնք ընթանում են պետական, մասնավոր և միջազգային ներդրումների ներքո։
Սվենսոնը ներկայացրել է շվեդական տարբեր գործակալությունների կողմից առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերը։
Ռոբերտ Ղուկասյանը դեսպանի հետ անդրադարձ է կատարել ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին, այդ թվում՝ Սյունիքով անցնող Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի հատվածների կառուցմանը, որը համարվում է խոշորագույն նախագիծը։
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են մի շարք այլ թեմաներ, որոնք ընդգրկում են ներքաղաքական իրավիճակը, արտաքին հարաբերությունները, անվտանգային խնդիրները և կայուն խաղաղության հասնելու ուղիները։
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ «Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության կայացմանն աջակցելը շարունակում է մնալ իր երկրի կառավարության առաջնահերթությունների շարքում»։

Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян поблагодарил Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Швеция в Армении Патрика Свенссона за визит и проявленный интерес к региону. Он представил достижения и изменения, зафиксированные в различных сферах области с момента их предыдущей встречи.
Посол Свенссон выразил особый интерес к реализуемым в регионе социально-экономическим инициативам и их продвижению, осуществляемому при поддержке государственных, частных и международных инвестиций.
Свенссон представил планы будущих программ, которые будут реализованы при участии различных шведских агентств.
Роберт Гукасян в разговоре с послом также отметил важность инфраструктурных проектов, включая строительство участков автомагистрали Север-Юг, проходящей через Сюник, назвав его крупнейшим проектом.
Стороны обсудили и другие вопросы, касающиеся внутриполитической ситуации, внешних связей, проблем безопасности и путей достижения устойчивого мира.
Посол особо подчеркнул, что «поддержка становления гражданского общества в Армении по-прежнему входит в число приоритетов правительства Швеции».