ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների սոցիալական աջակցության ծրագիրը 2 ամսով երկարացվել է` նրանք երկու ամիս ևս կստանան 50 հազար դրամ աջակցություն։ Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
Գործադիրը հաստատել է որոշումը, որով փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցության ծրագրի կարգավորումներում։ Աջակցության ծրագրի շահառու են ճանաչվել այն անձինք, որոնք 2025 թվականի ապրիլի 1-ից ունեն 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն, ունեն լուրջ ֆունկցիոնալ սահմանափակումներ, հասել են 63 և բարձր տարիքին, զրկվել են կերակրողից, սովորում են հանրակրթական կամ մասնագիտական հաստատություններում, ինչպես նաև մինչև 18 տարեկան երեխաները, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միևնույն ժամանակ, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների համար գործող սոցիալական ծրագրերի բարելավման շուրջ առաջարկությունների վերլուծությունը պահանջում է լրացուցիչ ժամանակ, կառավարությունն անհրաժեշտ է համարել ևս 2 ամսով երկարաձգել աջակցությունը նաև այն տեղահանվածների համար, ովքեր դուրս են թիրախային խմբերից։
Միաժամանակ, որոշվել է երկու ամսով հետաձգել կարիքավորության հիմքով լրացուցիչ սոցիալական աջակցության նոր ծրագրի ուժի մեջ մտնելու ընթացքը։
Այս փոփոխությունները նպատակ ունեն բարելավել գործող ծրագրերի արդյունավետությունը, ինչը պահանջում է լրացուցիչ վերլուծություն և ժամանակային ռեսուրսներ։
Սոցիալական աջակցության միջոցառումները կիրականացվեն 2025 թվականի պետական բյուջեի սահմաններում՝ առանց բյուջեի վրա հավելյալ ճնշման։ Ծրագիրը ենթադրում է 50 հազար դրամի չափով աջակցություն յուրաքանչյուր ընտանիքի անդամի համար։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ազատության հրապարակում բողոքի ակցիա իրականացնող արցախցիներն ընդունել են որոշում՝ իրենց շտաբ-վրանը տեղափոխել Երևանում գործող Արցախի ներկայացուցչության տարածք։ Այդ մասին լրատվամիջոցների հետ զրույցում հայտնել է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Նժդեհ Իսկանդարյանը՝ նշելով, որ որ կառավարության առաջիկա նիստում նախատեսվում է երկարաձգել «40+10» աջակցության ծրագիրը, որը վերաբերում է արցախցիներին։

30 Апрель 2025 - 11:17 AMT
Правительство Армении продлило на два месяца программу социальной помощи для граждан, насильственно перемещённых из Нагорного Карабаха. В рамках продления они продолжат получать ежемесячную выплату в размере 50 тысяч драм. Соответствующее решение было принято на заседании правительства.
Внесены изменения в правила предоставления помощи, согласно которым получателями признаны лица, имеющие первую или вторую группу инвалидности с 1 апреля 2025 года, серьёзные функциональные ограничения, достигшие возраста 63 лет, оставшиеся без кормильца, обучающиеся в общеобразовательных или профессиональных учреждениях, а также дети до 18 лет, сообщает «Арменпресс».
Одновременно, учитывая необходимость дополнительного анализа предложений по улучшению действующих программ, было решено продлить помощь также тем беженцам, кто не входит в целевые группы.
Также было принято решение отложить вступление в силу новой программы дополнительной помощи на основании нуждаемости на два месяца.
Эти меры направлены на повышение эффективности существующих программ и требуют дополнительных временных и аналитических ресурсов. Выплаты будут осуществляться в рамках бюджета на 2025 год и не создадут дополнительной нагрузки на казну. Размер помощи составляет 50 тысяч драм на каждого члена семьи.
Ранее стало известно, что протестующие из Карабаха, проводящие акцию на площади Свободы, приняли решение перенести штаб-палатку на территорию Представительства Арцаха в Ереване. Об этом сообщил член Совета по защите прав арцахцев Нжде Искандарян, отметив, что на ближайшем заседании правительства ожидается продление программы «40+10», касающейся арцахцев.