1988–1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնագաղթած և Հայաստանի քաղաքացիություն ստացած անձինք սեփականության իրավունք կստանան հանրակացարանային տարածքների նկատմամբ, որտեղ բնակվում են։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
«Հանրակացարանային բնակարանային ֆոնդի սեփականաշնորհման մասին» որոշման հիմնավորման մեջ ասվում է, որ Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի Ուսանողական թաղամաս 4 շենքի, Երևանի Մոլդովական փողոց, 29/1 շենքի, Երևանի Շիրակի փողոց 2/32 շենք հասցեների Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթված և ՀՀ քաղաքացիություն ստացած քաղաքացիները դիմում են ներկայացրել Պետական գույքի կառավարման կոմիտե՝ իրենց կողմից զբաղեցրած բնակելի տարածքները սեփականության իրավունքով տրամադրելու համար:
Նշվել է, որ որոշման հիմնական նպատակն է ապահովել տարիներ շարունակ հանրակացարաններում ապրող փախստական ընտանիքներին մշտական բնակության պայմաններով։

Лица, насильственно депортированные из Азербайджана в 1988–1992 годах и ставшие гражданами Армении, получат право собственности на помещения в общежитиях, где они проживают. Соответствующее решение принято на заседании правительства Армении.
В обосновании к постановлению «О приватизации жилого фонда общежитий» указывается, что граждане, переселившиеся из Азербайджанской Республики и проживающие в зданиях по следующим адресам: Учебный район 4 в городе Абовян Котайкской области, улица Молдавакан 29/1 и улица Ширак 2/32 в Ереване, подали заявления в Комитет по управлению государственным имуществом с просьбой оформить занимаемое ими жильё в частную собственность.
Целью решения является обеспечение постоянных жилищных условий для семей беженцев, проживающих в общежитиях на протяжении многих лет.