30 Ապրիլ 2025 - 14:43 AMT
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանն Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասել է, որ հիդրոէներգետիկայի ոլորտում հնարավորությունները գրեթե ամբողջությամբ օգտագործվել են։
«Կարող է առաջիկա տարիներին 1-2 կամ մաքսիմում 10 հիդրոկայանի հնարավորություն լինի, բայց մեծ մասով բոլոր ռելիեֆային, ջրատարության, բարենպաստ պայմաններից կախված, իրացված է»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նշվել է, որ Հայաստանի տարածքում գործող արևային էլեկտրակայանների թիվը 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հասել է 72-ի, իսկ ևս 47 արևային կայան գտնվում է կառուցման փուլում։ Նրանց թվում է նաև «Մասրիկ-1» արևային կայանը՝ 55 մեգավատտ հզորությամբ։ Նշված բոլոր կայանների շահագործման արդյունքում երկրում կգործի 119 արևային էլեկտրակայան՝ ընդհանուր 577 մեգավատտ կարողությամբ։
Նրա խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է բացառապես արտադրող արևային կայաններին, սակայն պետք չէ անտեսել նաև սեփական սպառման նպատակով տանիքներին տեղադրված արևային պանելները։ 2024 թվականի ավարտին բաշխիչ ցանցին միացված ինքնուրույն էներգաարտադրողների թիվը կազմել է 31 հազար 249՝ ընդհանուր 420 մեգավատտ հզորությամբ։
«Բավական արագ տեպմերով աճ ունենք, այս ամսվա տվյալներով 420-ը դարձել է 450 ՄՎտ։ Սա մի կողմից ուրախացնում է, մյուս կողմից խնդիրներ է ստեղծում»,- ասել է Մեսրոպյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ արևային էներգիայի մասով այժմ լուրջ մարտահրավերների են բախվում, որոնք պահանջում են նորարարական լուծումներ։
«Մի բան է, երբ որ մեր նման երկիրը 3 տարի առաջ ուներ 50 ՄՎտ արևային իրացված պոտենցիալ, մի բան է, երբ այսօր արդեն ունենք 450 ՄՎտ տանիքներին տեղադրված արևային պանելներ, 300 ՄՎտ արտադրող կայաններ, հետևից էլ մեծ ծավալով գալիս են մյուս արևային կայանները»,–ասել է նա։
ՀԾԿՀ նախագահի հավաստմամբ՝ Հայաստանի էներգետիկ համակարգում տեղակայված հզորությունների պակաս չկա։ Սակայն ոլորտը կանգնած է այլ խնդիրների առաջ՝ արտադրվող էլեկտրաէներգիան արտահանելու, այն օտարերկրյա շուկաներում վաճառելու և համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծման հարցերով, որոնց ուղղությամբ արդեն իսկ քայլեր են արվում։
«Մենք տեղակայված հզորությունների մասով ինքնաբավ ենք, բայց քանի որ այս պահի դրությամբ դեռ 60 տոկոս արտադրված էլեկտրաէներգիան արտադրվում է երկրում ներկրվող գազային վառելիքի միջոցով, իսկ մյուս 30 տոկոսն էլ միջուկային վառելիքի միջոցով, այդ իմաստով ռիսկեր կան։ Արևային կայանների, վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը բերում է կանխվածության փոքրացման, բայց եթե չունենանք ներկրվող գազային վառելիքի ֆորսմաժորային իրավիճակներ, անսպատելի և կտրուկ գնային տատանումներ, ապա այս վիճակը ինչ ունենք, կայուն վիճակ է»,–ասել է նա։

Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Месроп Месропян заявил на заседании Постоянной комиссии Национального собрания по экономическим вопросам, что возможности развития гидроэнергетики в стране практически исчерпаны. По его словам, в ближайшие годы возможно строительство лишь 1–2 новых гидроэлектростанций, так как большинство подходящих участков уже освоены.
По состоянию на 31 декабря 2024 года в Армении действовали 72 солнечные электростанции, еще 47 находились в стадии строительства, включая станцию «Масрик-1» мощностью 55 мегаватт. После ввода в эксплуатацию всех объектов общее количество солнечных электростанций достигнет 119 с совокупной мощностью 577 мегаватт.
Месропян подчеркнул, что речь идет исключительно о коммерческих производителях солнечной энергии. Кроме того, наблюдается значительный рост установок солнечных панелей на крышах домов для личного потребления. К концу 2024 года к распределительной сети были подключены 31 249 независимых производителей энергии с общей мощностью 420 мегаватт. В апреле 2025 года эта цифра увеличилась до 450 мегаватт.
Хотя такой быстрый рост обнадеживает, он также создает определенные проблемы. Месропян отметил, что в солнечной энергетике Армении возникают серьезные вызовы, требующие инновационных решений. Энергосистема страны самодостаточна по установленным мощностям, однако остаются проблемы с экспортом электроэнергии, доступом к зарубежным рынкам и развитием необходимой инфраструктуры.
В настоящее время 60% электроэнергии в Армении производится с использованием импортируемого природного газа, а 30% — за счет ядерного топлива. Такая зависимость создает риски, включая возможные колебания цен и перебои в поставках. Расширение использования возобновляемых источников энергии, таких как солнечная энергия, может снизить эти риски, но только при условии отсутствия непредвиденных кризисов в импорте газа и сохранения стабильных цен.