29 Մայիս 2009 - 16:21 AMT
ՀՀ կառավարությունը որոշել է, որ 2009թ. հունիսի 1-ից մինչեւ 2011թ. հունվարի 1-ը ,ՀՀ ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասինե ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածով սահմանված պետական մարմինները, բացառությամբ ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի, 2008թ. արդյունքներով մինչ- 70 մլն դրամ շրջանառություն (այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկը) ունեցած ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ ստուգումներ չեն կարող իրականացնել:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հաստատել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանի խոսքերը, ով նախագիծ էր ներկայացրել այն մասին, որ այդ որոշումն «աննախադեպ» է: «Սա իրոք աննախադեպ որոշում է, որը կայացնում է այսօր կառավարությունը։ Մենք այս որոշումը կայացնում ենք ՀՀ նախագահի հանձնարարականով` նպատակ ունենալով առավել բարենապաստ պայմաններ ստեղծել փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների համար` ճգնաժամի բացասական ազդեցությունները հաղթահարելու նպատակով», – ասել է Տիգրան Սարգսյանը։
Կառավարության ղեկավարը նաեւ նշել է, որ շուրջ 22 տեսչական ստուգում իրականացնող մարմին կա ՀՀ-ում։ Բացառությունը վերաբերելու է այն դեպքերին, երբ գործը վերաբերում է մարդկանց առողջության, պետության անվտանգության ապահովման հետ։ Բայց այդ բացառիկ դեպքերն էլ լինելու են վարչապետի հսկողությամբ եւ միայն վարչապետի գրավոր համաձայնությամբ։ «Համոզված եմ, որ մեր հակաճգնաժամային դիմադրողականությունը այս առումով կավելանա», – ասել է ՀՀ վարչապետը:

На заседании правительства было принято решение об отмене всех инспекционных провероки на предприятиях малого и среднего бизнеса (МСБ) до 1 января 2011 года. Согласно принятому решению, от инспекционных проверок освобождаются все МСБ, годовой оборот которых по итогам 2008 года не превысил 70 млн. драмов.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян подтвердил слова министра юстиции РА Геворг Даниелян, который представил проект, о том, что это решение является «беспрецедентным». «Это решение является беспрецедентным, принимается по поручению президента Армении, поскольку имеет своей целью созбдать наиболее благоприятные условия для преодоления отрицательных воздействий финансово-экономического кризиса на МСБ», – сказал он.
Глава правительства отметил, что в Армении функционируют 22 ведомства, которые осуществляют инспекционные проверки субъектов МСБ. Проверки будут осуществляться в исключительных случаях: когда речь идет о здоровье людей и обеспечении безопасности государства, которые будут осуществляться по специальному поручению премьер-министра. «Считаю, что это решение будет также способствоать повышению нашей сопротивляемости в условиях кризиса», – сказал глава правительства.