2 Մայիս 2025 - 09:38 AMT
ՀՀ պետական պարտքը մարտի 31-ի դրությամբ հասել է 5 տրիլիոն 318 միլիարդ դրամի, ինչը 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի համեմատությամբ ավելացել է 4.4 տոկոսով, իսկ դոլարով արտահայտված՝ գրանցել է 5.8 տոկոս աճ։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«2024թ.-ի արդյունքներով՝ պետական պարտք –ՀՆԱ հարաբերակցությունը նվազել է 0․1 տոկոսային կետով, դոլարով պարտքը կազմում է 13 մլրդ 581 մլն դրամ»,–ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ բոլոր պարտքային միջոցները ներգրավվել են պետական բյուջեով և միջնաժամկետ պարտքի ռազմավարությամբ նախատեսված չափով, հայտնում է Aysor.am-ը։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հատկապես ընդգծվել է ներքին պարտքի մասի աճը։
«Մենք հասել ենք 50 տոկոս մակարդակին, ինչը բավականին դրական ցուցանիշ է։ Մեզ նման երկրներում, ներքին պարտքը կազմում է 20-30 տոկոս։ Մեզ մոտ էլ էր այդ ծավալին, կարողացանք մեծացնել, որը որոշակիորեն մեղմացնում է արտարժութային ռիսկերը»,–ասել է նա։

2 Май 2025 - 11:51 AMT
По состоянию на 31 марта государственный долг Армении достиг 5 триллионов 318 миллиардов драмов, что на 4,4% больше по сравнению с 31 декабря 2024 года. В долларовом выражении долг увеличился на 5,8%, сообщил министр финансов Ваге Ованисян на пресс-конференции.
Он отметил, что по итогам 2024 года соотношение госдолга к ВВП сократилось на 0,1 процентного пункта. В долларовом выражении объем долга составил 13 миллиардов 581 миллион. Министр сказал, что все заимствования осуществлялись в рамках параметров, установленных государственным бюджетом и стратегией управления среднесрочным долгом.
Особое внимание он уделил росту внутреннего долга: «Мы достигли уровня 50%, что является довольно положительным показателем. В странах, подобных нашей, внутренний долг составляет 20-30%. У нас он тоже был на этом уровне, но нам удалось его увеличить, что частично снижает валютные риски», — отметил он.