Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ տարեվերջին նախատեսվում է Ամուլսարի հանքի շահագործման մեկնարկը, որը, ըստ նախարարի, սահմանափակ, բայց դրական ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության վրա։
«Եթե այս տարի արդեն սկսվի Ամուլսարի գործարկումը, դա կարող է որոշակիորեն, մեր գնահատմամբ, 0.5 տոկոսի շրջանակներում ազդեցություն ունենալ ՀՆԱ-ի աճի վրա»,- ասուլիսի ընթացքում ասել է Վահե Հովհաննիսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ ծրագրի տնտեսական ներգործությունը հիմնականում սահմանային բնույթ է կրելու։
Վահե Հովհաննիսյանն ասել է նաև, որ հայկական տնտեսության աճը վերադարձել է իր բնականոն, պոտենցիալ տեմպին՝ կազմելով մոտ 5-5.5 տոկոս։
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը իր տարեկան զեկույցի «Առողջ շրջակա միջավայրի իրավունք» բաժնում ահազանգել էր հայաստանցի բնապահպանների նկատմամբ հանքարդյունաբերական ոլորտի ընկերությունների կողմից իրականացվող արշավների մասին։ Զեկույցում ասվում էր, որ բնապահպանները բախվել են դատական հայցերի, որոնք նպատակ ունեին լռեցնել նրանց, ինչպես նաև դարձել են լրատվամիջոցների զրպարտչական արշավների թիրախ։

2 Май 2025 - 11:54 AMT
Министр финансов Армении Ваге Ованнисян сообщил, что запуск Амулсарского золотого рудника планируется на конец текущего года. По его словам, проект окажет ограниченное, но положительное влияние на экономику страны.
«Если в этом году начнется эксплуатация Амулсара, по нашим оценкам, это может повлиять на рост ВВП в пределах 0,5%», — заявил Ованнисян на пресс-конференции, передает «Panorama.am».
Министр подчеркнул, что экономическое воздействие проекта будет в основном ограниченным.
Он также отметил, что темпы роста армянской экономики вернулись к своему естественному, потенциальному уровню — примерно 5–5,5%.
Международная правозащитная организация Amnesty International в разделе «Право на здоровую окружающую среду» своего ежегодного доклада выразила обеспокоенность по поводу кампаний против армянских экологов со стороны горнодобывающих компаний. В докладе отмечалось, что активисты столкнулись с судебными исками, направленными на их запугивание, а также стали объектом клеветнических кампаний в СМИ.