3 Մայիս 2025 - 08:33 AMT
Խորհրդային «Կոսմոս-482» միջմոլորակային տիեզերական սարքը, որը 1972 թվականին գործարկվել էր Վեներան ուսումնասիրելու նպատակով, առաջիկա օրերին կարող է մուտք գործել Երկրի մթնոլորտ։ Մասնագետների գնահատմամբ՝ այս իրադարձությունը սպասվում է մոտավորապես մայիսի առաջին կեսում։
Մոտավորապես 495 կիլոգրամ քաշ ունեցող մոդուլը, որը նախատեսված էր Վեներայի մթնոլորտի ծայրահեղ պայմաններում աշխատելու համար, կարող է դիմանալ բարձր ջերմաստիճաններին և ճնշումներին, ինչը մեծացնում է նրա պահպանման հավանականությունը Երկրի մթնոլորտ մուտք գործելիս, հայտնում է BBC-ն։
Սարքը գործարկվել է 1972 թվականի մարտի 31-ին Բայկոնուր տիեզերակայանից «Վեներա-8» ծրագրի շրջանակում, սակայն «Բլոկ Լ» արագացուցիչի աշխատանքի խափանման պատճառով, որը կապված էր սխալ կարգավորված ժամանակաչափի հետ, սարքը չկարողացավ լքել Երկրի ուղեծիրը և մնաց այնտեղ։
Անհաջող գործարկումից հետո սարքը ստացել է «Կոսմոս-482» անվանումը, ինչը ԽՍՀՄ-ում տարածված պրակտիկա էր՝ մոլորակային առաքելությունների ձախողումները քողարկելու համար։ Կայանի որոշ բեկորներ արդեն մուտք են գործել մթնոլորտ և այրվել, սակայն վայրէջքի մոդուլը շարունակել է պտտվել երկարաձգված էլիպսաձև ուղեծրով։
«Տեխասյան տեղեկագիր» տելեգրամյան ալիքի հեղինակ Գեորգի Տրիշկինը նշել է. «Տիտանից պատրաստված վառելիքի բաքերի տարրերը մի քանի օրվա ընթացքում դուրս են եկել ուղեծրից և ընկել Նոր Զելանդիայում։ Իսկ կայանի և հրթիռի չորրորդ աստիճանի՝ Բլոկ Լ-ի մասերը մնացել են երկարաձգված էլիպսաձև ուղեծրում»։
Մասնագետները զգուշացնում են, որ Վեներայի խիստ պայմանների համար նախատեսված ամուր կառուցվածքի պատճառով վայրէջքի մոդուլը կարող է չքանդվել Երկրի մթնոլորտ մուտք գործելիս, բացի այդ, պարաշյուտային համակարգը, հավանաբար, այլևս չի գործում, ինչը անկումը դարձնում է անկառավարելի ։
Սպասվում է, որ սարքը մթնոլորտ կմտնի 2025 թվականի մայիսի 7-13-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Ընկնելու ճշգրիտ կետը հայտնի չէ, սակայն վտանգի գոտին ընդգրկում է 52° հյուսիսայինից մինչև 52° հարավային լայնություններ, ներառյալ Եվրոպայի, Ասիայի, Ավստրալիայի, Աֆրիկայի և Ամերիկայի որոշ հատվածներ ։
Թեև բեկորների բնակեցված տարածքներ հասնելու հավանականությունը փոքր է, այն չի բացառվում։
Հարվարդ-Սմիթսոնյան աստղաֆիզիկայի կենտրոնի աստղագետ Ջոնաթան Մակդոուելը նշել է. «Եթե ջերմապաշտպանիչ վահանը մնա ամբողջական, ապա սարքը կարող է մուտք գործել մթնոլորտ անփոփոխ վիճակում, և այդ դեպքում Երկիր կընկնի կես տոննա քաշ ունեցող մետաղական օբյեկտ» ։
Այնուամենայնիվ, մասնագետները շեշտել են, որ բնակչության համար վտանգը աննշան է և համեմատելի է մետեորիտի հարված ստանալու հավանականության հետ։ Բացի այդ, քանի որ Երկրի մակերեսի մեծ մասը ծածկված է օվկիանոսներով, դա զգալիորեն մեծացնում է բեկորների ջրի մեջ ընկնելու հնարավորությունը։

3 Май 2025 - 07:21 AMT
Советский межпланетный аппарат «Космос-482», запущенный в 1972 году с целью исследования Венеры, в ближайшие дни может войти в атмосферу Земли.
По оценкам специалистов, это событие ожидается примерно 10 мая 2025 года. Посадочный модуль массой около 495 килограммов, предназначенный для работы в экстремальных условиях атмосферы Венеры, способен выдержать высокие температуры и давления, что повышает вероятность его выживания при входе в атмосферу Земли, сообщает BBC.
Запуск аппарата состоялся 31 марта 1972 года с космодрома Байконур в рамках программы «Венера-8». Однако из-за сбоя в работе разгонного блока «Блок Л», связанного с неправильно настроенным таймером, аппарат не смог покинуть околоземную орбиту и остался на ней .
После неудачного запуска аппарат получил обозначение «Космос-482», что было распространённой практикой в СССР для маскировки неудачных межпланетных миссий. Часть обломков станции уже вошла в атмосферу и сгорела, однако спускаемый модуль продолжал вращаться по вытянутой эллиптической орбите с апогеем около 9800 км и перигеем примерно 210 км.
По словам эксперта Георгия Тришкина, автора телеграм-канала «Техасский вестник», «элементы титановых топливных баков за несколько дней сошли с орбиты и упали в Новой Зеландии. А части станции и четвертой ступени ракеты, он же Блок Л, остались на вытянутой эллиптической орбите. Высшая точка (апогей) была где-то на уровне 9800 км, а низшая (перигей) была примерно на высоте 210 км».
Эксперты предупреждают, что из-за прочной конструкции, предназначенной для суровых условий Венеры, спускаемый модуль может не разрушиться при входе в атмосферу Земли. При этом система парашютов, вероятно, уже не функционирует, что делает падение неконтролируемым .
Ожидается, что аппарат войдёт в атмосферу между 7 и 13 мая 2025 года. Точная точка падения неизвестна, но зона риска охватывает широты от 52° северной до 52° южной, включая части Европы, Азии, Австралии, Африки и обеих Америк .
Хотя вероятность того, что обломки достигнут населённых районов, невелика, она не исключена. По словам астронома Джонатана Макдауэлла из Гарвард-Смитсоновского центра астрофизики, «если теплозащитный экран останется целым, то аппарат может войти в атмосферу в неизменном виде, и тогда на Землю упадёт полутонный металлический объект» .
Тем не менее, специалисты подчёркивают, что риск для населения минимален и сравним с вероятностью быть поражённым метеоритом. Большая часть поверхности Земли покрыта океанами, что увеличивает шансы на падение обломков в воду .