TikTok տեսահարթակը պարտավոր է վճարել 530 միլիոն եվրոյի տուգանք՝ եվրոպացի օգտատերերի տվյալները չինական իշխանություններին փոխանցելու համար։ Չինական ByteDance կոնցեռնի դուստր ընկերությունը ճանաչվել է ԵՄ-ի Ընդհանուր տվյալների պաշտպանության կանոնակարգի (GDPR) խախտման մեղավոր, ինչպես հայտնել է Իռլանդիայի տվյալների պաշտպանության հանձնաժողովը (DPC)։
TikTok-ը հայտարարել է, որ մտադիր է բողոքարկել այս որոշումը, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
DPC-ի փոխնախագահ Գրեհեմ Դոյլը նշել է, որ TikTok-ը չի կարողացել «ստուգել, ապահովել և ապացուցել, որ եվրոպացի օգտատերերի անձնական տվյալները պաշտպանված են ԵՄ-ում երաշխավորված մակարդակին համարժեք»։
Նրա խոսքով՝ ընկերությունը հաշվի չի առել Չինաստանի իշխանությունների կողմից Եվրոպայից տվյալներին հասանելիության հնարավորությունը՝ ՉԺՀ-ի ահաբեկչության և լրտեսության դեմ պայքարի օրենքների շրջանակում։
DPC-ն սկսել է TikTok-ի կողմից տվյալների փոխանցման թույլատրելիության հետաքննությունը 2021 թվականին։ Հետաքննության ավարտից քիչ առաջ՝ ապրիլին, ընկերությունը անսպասելիորեն հայտարարել է, որ եվրոպացի օգտատերերի տվյալները պահվել են Չինաստանում, սակայն հետագայում դրանք ջնջվել են։ 530 միլիոն եվրոյի տուգանքը DPC-ի կողմից երբևէ սահմանված ամենամեծ տուգանքներից մեկն է։ Ընկերությունը ունի վեց ամիս՝ իր գործունեությունը ԵՄ-ի կանոնակարգերին համապատասխանեցնելու համար։
Սա TikTok-ի առաջին տուգանքը չէ։ 2023 թվականին DPC-ն ընկերությանը տուգանել է 345 միլիոն եվրոյով՝ անչափահասների տվյալների մշակման ժամանակ ԵՄ-ի կանոնների խախտման համար։ TikTok-ի եվրոպական գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Իռլանդիայում, ուստի իռլանդական մարմինը հանդես է գալիս որպես այս սոցիալական ցանցի հիմնական կարգավորողը Եվրոպայում, ինչպես նաև Google, Meta և X ընկերությունների համար։
Գերմանիայի թվային տեխնոլոգիաների նախարար Ֆոլքեր Վիսսինգը ողջունել է DPC-ի որոշումը։
«Մեր եվրոպական կանոնները գործում են բոլորի համար՝ ներառյալ միջազգային թվային կոնցեռնները։ Խոսքը վերաբերում է երեխաների և երիտասարդների պաշտպանությանն, ինչպես նաև մեր արժեքները հետևողականորեն պաշտպանելու անհրաժեշտությանը», — հայտարարել է Վիսսինգը։
Բեռլինի տվյալների պաշտպանության և տեղեկատվության ազատության լիազոր Մայկե Կամպը, ով պատասխանատու է Գերմանիայի անունից DPC-ի որոշման աջակցման համար՝ TikTok-ի Բեռլինում գտնվող մասնաճյուղի առկայության պատճառով, հայտարարել է, որ տվյալների բացահայտումը այնպիսի երկրներին, ինչպիսին է Չինաստանը, որոնք չունեն տվյալների պաշտպանության համապատասխան միջոցներ, ներկայացնում է հատկապես լուրջ չարաշահումների ռիսկ և սպառնալիք TikTok-ի օգտատերերի համար։

Популярная видеоплатформа TikTok обязана выплатить штраф в размере 530 млн евро за передачу данных европейских пользователей китайским властям. Дочерняя компания китайского концерна ByteDance была признана виновной в нарушении Общего регламента ЕС о защите данных (GDPR), сообщила Ирландская комиссия по защите данных (DPC) 2 мая. TikTok заявил о намерении обжаловать это решение.
Заместитель главы DPC Грэм Дойл отметил, что TikTok не смог «проверить, обеспечить и доказать, что персональные данные европейских пользователей защищены на уровне, эквивалентном тому, что гарантирован в ЕС». По его словам, компания не учла возможности доступа китайских властей к данным из Европы в рамках законов КНР о борьбе с терроризмом и шпионажем, сообщает DW.
DPC начала расследование допустимости передачи данных TikTok в 2021 году. Незадолго до окончания расследования, в апреле, компания неожиданно заявила, что данные европейских пользователей хранились в Китае, но впоследствии были удалены. Штраф в размере 530 млн евро является одним из самых крупных, когда-либо наложенных этим ведомством. У компании есть шесть месяцев на приведение своей деятельности в соответствие с правилами ЕС.
Это не первый штраф для TikTok. В 2023 году DPC оштрафовала компанию на 345 млн евро за нарушение правил ЕС при обработке данных несовершеннолетних. Европейская штаб-квартира TikTok находится в Ирландии, поэтому ирландское ведомство выступает главным регулятором для этой соцсети в Европе, а также для таких компаний, как Google, Meta и X.
Министр цифровых технологий Германии Фолькер Виссинг приветствовал решение DPC. «Наши европейские правила действуют для всех — в том числе для международных цифровых концернов. Речь идет о защите детей и молодежи, а также о необходимости последовательно отстаивать наши ценности», — заявил Виссинг.
Уполномоченная по защите данных и свободе информации Берлина Майке Камп, ответственная за поддержку решения DPC от имени Германии в связи с наличием филиала TikTok в Берлине, заявила, что раскрытие данных властям таких стран, как Китай, не имеющих адекватных мер защиты данных, представляет собой особо серьезный риск злоупотреблений и угрозу для пользователей TikTok.