ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ու Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսը մայիսի 12-ին այցելել են «Ինժեներական քաղաք» (ԻՔ)։
Նրանք, «Ինժեներական ասոցիացիայի» խորհրդի նախագահ Արամ Սալաթյանի և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի» տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի ուղեկցությամբ, շրջել են «Ինժեներական քաղաքում»։
Դեսպանին ներկայացվել են ԻՔ-ի հիմնական գործունեության ուղղությունները, իրականացվող նախագծերն ու նախաձեռնությունները, ինչպես նաև «Ինժեներական քաղաքի» երկարաժամկետ տեսլականը։ Դեսպան Մարագոսը ծանոթացել է առկա ենթակառուցվածքներին, նախատեսվող Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորի, Ազգային գերհամակարգչային կենտրոնի, ինչպես նաև գործող ընկերությունների աշխատանքին և արտադրանքին ու կիսվել է իր տպավորություններով։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել նոր համագործակցային ուղղությունների վերաբերյալ՝ ձեռք բերելով պայմանավորվածություններ ապագա քայլերի շուրջ։
«Ինժեներական քաղաքը» հիմնված է պետություն-մասնավոր գործընկերության սկզբունքով՝ իրականացվելով «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից՝ ՀՀ կառավարության, մասնավորապես ԲՏԱ նախարարության գործուն աջակցությամբ և «Ինժեներական ասոցիացիայի» ու մի շարք մասնավոր ընկերությունների մասնակցությամբ։ Այս պահին «Ինժեներական քաղաքում» ներգրավված է 30 ինժեներական և բարձր տեխնոլոգիական ընկերություն՝ մոտ 350 աշխատակիցով, որոնց մեծ մասը փորձառու ինժեներներ են։

12 мая министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян и глава Делегации ЕС в Армении, чрезвычайный и полномочный посол Василис Марагос, посетили «Инженерный город» в Ереване.
Их сопровождали председатель совета «Инженерной ассоциации» Арам Салатян и директор Фонда инкубатора предприятий Баграт Енгибарян.
Послу представили ключевые направления деятельности «Инженерного города», реализуемые проекты и инициативы, а также его долгосрочную стратегию. Марагос ознакомился с инфраструктурой, планами по созданию Высокотехнологичного акселератора и Национального суперкомпьютерного центра, а также с работой действующих компаний и их продукцией. Посол поделился своими впечатлениями от визита.
Стороны обсудили возможные направления сотрудничества и договорились о дальнейших шагах.
«Инженерный город» реализуется по модели государственно-частного партнёрства Фондом инкубатора предприятий при активной поддержке правительства Армении, в частности Министерства высокотехнологичной промышленности, а также с участием «Инженерной ассоциации» и ряда частных компаний. В настоящее время на территории работают 30 инженерных и высокотехнологичных компаний с общим штатом около 350 сотрудников, большинство из которых — опытные инженеры.