Մայիսի 12-ին ԵԱՏՄ Էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների հարցերով հանձնակատար Արզիբեկ Կոժոշովի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել աշխատանքային խմբի առաջին նիստը, որը նվիրված է եղել միջազգային թվային բեռնագրերի e-CMR կիրառման փորձնական ծրագրի մեկնարկին։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ծրագրի գործարկման կազմակերպչական հիմնական հարցերը, համաձայնեցվել են ժամկետներն ու իրագործման հաջորդականությունը։
Ծրագրի մեկնարկի համար ԵԱՏՄ երկրները պետք է մշակեն միասնական e-CMR ձևաչափ, լուծեն թվային տվյալների իրավական ուժի ճանաչման հարցը սահմանային ինֆորմացիոն փոխգործակցության շրջանակում և հաստատեն տեղեկատվության փոխանակման կարգը էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության օպերատորների և վստահելի երրորդ կողմերի միջև։
«Մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքներից է կախված ոչ միայն միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների ժամանակ իրավական ուժ ունեցող էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությանը անցնելու արագությունը, այլև մի շարք ինտեգրացիոն ուղղությունների՝ հետագծելիության մեխանիզմի ներդրման և թվային տրանսպորտային միջանցքների էկոհամակարգի ձևավորման հաջող իրականացումը», — ընդգծել է Արզիբեկ Կոժոշովը։
Նիստին մասնակցել են ԵԱՏՄ անդամ երկրների տրանսպորտի, թվայնացման, հարկային և մաքսային կարգավորման ոլորտների լիազորված մարմինների, ոլորտային միավորումների, գիտական կազմակերպությունների, բիզնես համայնքների, ինչպես նաև վստահելի երրորդ կողմերի և էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության օպերատորների ներկայացուցիչներ։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է՝ փորձարկել իրավական ուժ ունեցող թվային բեռնային փաստաթղթերի փոխանակման տեխնոլոգիան տարբեր երկրների սուբյեկտների միջև՝ կիրառելով թվային ստորագրություն և վստահելի երրորդ կողմերի մեխանիզմներ։
Ծրագրի իրականացումը կնպաստի բեռնային փաստաթղթերի ստացման և ստուգման գործընթացների արագացմանը, ինչպես նաև կկրճատի տրանսպորտային և վերահսկող միջոցառումների ծախսերը։

13 Май 2025 - 15:02 AMT
12 мая под руководством министра по энергетике и инфраструктуре Евразийской экономической комиссии Арзыбека Кожошева прошло первое заседание рабочей группы, посвящённое началу пилотного проекта по внедрению электронных международных транспортных накладных e-CMR.
Во время совещания участники обсудили ключевые организационные аспекты реализации инициативы, согласовали сроки и последовательность мероприятий по запуску проекта. Для его реализации странам ЕАЭС предстоит согласовать унифицированный формат электронной накладной e-CMR, урегулировать вопросы признания юридической силы электронных данных при трансграничном взаимодействии, а также выстроить механизмы информационного обмена между операторами электронного документооборота и доверенными третьими сторонами.
«От результатов нашей с вами работы зависит не только скорость перехода на юридически значимый электронный документооборот при международных автомобильных перевозках, но и успешность полноценной реализации ряда интеграционных направлений, таких как внедрение механизма прослеживаемости и создание экосистемы цифровых транспортных коридоров», — отметил Арзыбек Кожошев.
В заседании приняли участие представители органов власти стран-членов ЕАЭС, ответственные за транспорт, цифровизацию, налоговое и таможенное регулирование, а также представители отраслевых союзов, научного сообщества, бизнеса, доверенных третьих сторон и операторов электронного документооборота.
Следующее заседание рабочей группы планируется провести в сентябре 2025 года.
Целью пилотного проекта является тестирование технологии юридически значимого обмена электронными транспортными документами между организациями разных стран с применением цифровой подписи и механизмов доверенных третьих сторон.
Проект должен ускорить процессы получения и проверки транспортной документации, а также снизить затраты при выполнении логистических и контрольных процедур.