Իրավիճակն աշխատուժի շուկայում շարունակում է արագ վատանալ: Դեռեւս մարտին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը (ԱՄԿ) հաղորդում էր, թե ֆինանսական ճգնաժամն ու տնտեսական ցնցումները կհանգեցնեն նրան, որ 2009-ին 24-54 մլն մարդով կավելանա գործազուրկների բանակը` 2007թ. համեմատությամբ: Այսօր այդ կանխատեսումները վերանայվել են: ԱՄԿ-ն մտավախություն ունի, որ 2009թ. ճգնաժամի պատճառով առանց աշխատանքի կմնա 39-59 մլն մարդ:
ԱՊՀ եւ Հարավ-Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում գործազրկության մակարդակը կաճի 35 տոկոսով:
Այս տարի գործազուրկների ընդհանուր թիվը կկազմի 210-239 մլն մարդ: 2008-ին գործազուրկների թիվն աշխարհում 190 մլն էր: Երիտասարդության շրջանում գործազուրկների թիվը կարող է աճել 14-15 տոկոսով:
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը կոչ է անում պետություններին առավել վճռորոշ ու համակարգված գործողություններ ձեռնարկել, որոնք ուղղված էին գործազրկության դեմ պայքարին: Այն խորհուրդ է տալիս պետություններին օգտագործել արդեն իսկ շատ երկրներում փորձված մոտեցումը, որը կապված է ավտոճանապարհների եւ շենքերի կառուցման ակտիվացման հետ եւ այդպիսով ստեղծել աշխատատեղեր: ԱՄԿ-ն առաջարկում է հունիսի 3-19-ը կայանալիք աշխատանքին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովում քննարկել «զբաղվածության գլոբալ փաթեթի» ընդունման հնարավորությունը, որն ուղղված կլինի ճգնաժամի հաղթահարմանն աշխատաշուկայում:
ԱՄԿ-ն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ միջինում աշխատանքի շուկայի վերականգնումը կարող է 4-5 տարի պահանջել` տնտեսական աճի վերսկսումից հետո: ԱԿՄ-ն հիշեցրել է, որ ամեն տարի աշխատաշուկան ավելանում է 45 մլն-ով, իսկ դա նշանակում է, որ միայն նրանց աշխատանքի տեղավորման համար 2009-15թթ. պետք է ստեղծվի 300 մլն նոր աշխատատեղ:
2009թ. ապրիլին գործազուրկների քանակը Հայաստանում ավելացավ 6,5 տոկոսով 2008թ. համեմատ եւ կազմեց 81 200 հոգի:
Ընդ որում, ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների, ապրիլին 2009թ. մարտի համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 3,2 տոկոսով:

30 Май 2009 - 11:12 AMT
Ситуация на рынке труда продолжает стремительно ухудшаться. Еще в марте Международная организация труда (МОТ) сообщала, что финансовый кризис и экономические потрясения приведут к тому, что в 2009 году армия безработных может увеличиться на 24-54 миллиона человек по сравнению с 2007 годом. Сегодня эти прогнозы пересмотрены. МОТ опасается, что в 2009 году кризис оставит без работы от 39 до 59 миллионов человек.
В странах СНГ и Юго-Восточной Европы уровень безработицы вырастет на 35%.
В нынешнем году общее число людей, не имеющих работы, составит 210-239 миллионов. В 2008 году безработных в мире было190 миллионов. Уровень безработицы среди молодежи в 2009 году может вырасти до 14-15%.
Международная организация труда (МОТ) призывает государства принимать более решительные и скоординированные действия, направленные на борьбу с безработицей и снижением уровня доходов тружеников. Она рекомендует государствам использовать уже проверенный во многих странах подход, связанный с активизацией проектов по строительству дорог и зданий и таким образом создавать рабочие места. МОТ предлагает обсудить на международной конференции по труду, которая пройдет с 3 по 19 июня, возможность принятия «глобального пакта занятости», направленного на разрешение кризиса в сфере труда.
Ссылаясь на опыт предыдущих кризисов, МОТ обратила внимание на тот факт, что восстановление рынка труда в среднем может занять от четырех до пяти лет после начала экономического подъема. МОТ напомнила, что ежегодно рынок труда пополняют 45 миллионов человек, а это означает, что только для их трудоустройства в период с 2009 по 2015 год должно быть создано 300 миллионов новых рабочих мест.
Число безработных в апреле 2009 года Армении увеличилось на 6,5% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года и составило 81 200 человек.
При этом, согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, в апреле по сравнению с мартом 2009 года этот показатель вырос на 3,2%.