ԱԺ–ն 59 «կողմ» ձայներով արտահերթ նիստում ընդունել է իշխող ուժը ներկայացնող պատգամավորներ Տրդատ Սարգսյանի և Արմեն Խաչատրյանի առաջարկած նախագիծը՝ «Ռազմարդյունաբերական համալիրի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին։
Նոր օրենքը կառավարությանը հնարավորություն է տալիս պետական ռազմական արտադրանքը տրամադրել ռազմարդյունաբերական ընկերություններին՝ փորձարկման և արտադրության նպատակով, հայտնում է «Առավոտը»։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, հիմնավորելով նախագծի հրատապությունը, նշել է, որ մայիսին ավելի քան տասնյակ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ պետք է ստանան զինատեսակներ՝ նոր մշակումների և փորձարկումների նպատակով։ Քանի որ կառավարության ներսում իրավական մեխանիզմների շուրջ քննարկումները ձգձգվել են, որոշվել է հարցը լուծել օրենսդրական մակարդակով՝ խորհրդարանում։
Բացի այդ, նախարար Հայրապետյանը հայտնել է, որ վերջին տարիներին նկատվում է սփյուռքի կողմից ակտիվ ներգրավվածություն թե՛ գիտահետազոտական, թե՛ արտադրական ուղղություններով։
«Սփյուռքի մեր հայրենակիցները ռազմարդյունաբերության ոլորտում մեծ ներդրումներ են արել»,- ընդգծել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել փակ ձևաչափով պատգամավորներին տրամադրել ավելի մանրամասն տեղեկություններ ինչպես նախաձեռնության, այնպես էլ ոլորտի ընդհանուր զարգացման վերաբերյալ։
Նոր օրենքով ակնկալվում է իրական պայմաններ ստեղծել ներքին ռազմարդյունաբերության առաջխաղացման համար։ Նման փոխանցման օրինականացումը կարող է միաժամանակ բացել ներուժը և սահմանել կանոնակարգված գործընթաց։
Նախագիծը ներկայացվել է հրատապ կարգով՝ 24 ժամյա ընթացակարգով։ Ինչպես նշել է Տրդատ Սարգսյանը, ներկայում կան ընկերություններ, որոնք ունեն անհրաժեշտություն՝ ձեռք բերելու որոշակի զինատեսակներ արտադրական գործընթացում օգտագործելու համար։
Տրդատ Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ նախաձեռնությունը կբերի ռազմարդյունաբերական ոլորտում ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործման։
Նախկինում նման օրինական մեխանիզմ գոյություն չի ունեցել։
Արտահերթ ելույթի ընթացքում Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ վերջին տարիներին ոլորտում միլիարդավոր դրամների ներդրումներ են արվել, և զարգացման տեմպերը տեսանելի են։ Միաժամանակ նա արտահայտել է իր մտահոգությունն այն առումով, որ ռազմական նշանակության ապրանքների ներքին գնումների հարցում անհրաժեշտ է ձևավորել այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք երաշխավորեն ոլորտի կայուն զարգացումը՝ անկախ քաղաքական փոփոխություններից։
Նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է ստեղծել պայմաններ, որպեսզի ռազմարդյունաբերողները վստահ լինեն՝ երկարաժամկետ կտրվածքով կունենան պատվերներ։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։
Նա առաջարկել է, որ ռազմական նշանակության ապրանքների ներքին գնումների համար որոշակի քվոտաների սահմանման հարց քննարկեն՝ կապված պաշտպանական ծախսերի հետ։
«Առաջարկում եմ, որ ներմուծում ու ներքին արտադրություն համամասնությունների մեջ փորձենք օրենսդրական այնպիսի կարգավորումներ դնել, որ ներդրումների շարունակականությունը ապահովված լինի երկարաժամկետ կտրվածքով»,- ասել է Արշակյանը։

15 Май 2025 - 11:43 AMT
На внеочередном заседании Национального собрания 59 голосами был принят проект закона о внесении дополнений в Закон «О военно-промышленном комплексе», предложенный депутатами от правящей партии Трдатом Саргсяном и Арменом Хачатряном.
Как сообщает «Аравот», новый закон предоставляет правительству право передавать государственную военную продукцию компаниям оборонной отрасли в целях испытаний и производства.
Министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян, обосновывая срочность законопроекта, отметил, что в мае более десятка оборонных компаний должны получить виды вооружений для проведения новых разработок и тестирований. Поскольку обсуждения по правовым механизмам затянулись, было решено решить вопрос на законодательном уровне.
Кроме того, министр отметил активное участие армянской диаспоры в последние годы как в научных исследованиях, так и в производстве.
«Наши соотечественники из диаспоры внесли значительные инвестиции в сферу оборонной промышленности», — подчеркнул Айрапетян.
Он выразил готовность в закрытом формате предоставить депутатам более подробную информацию как о данной инициативе, так и о развитии отрасли в целом.
Принятый закон направлен на создание реальных условий для продвижения внутреннего военно-промышленного комплекса. Легализация подобной передачи может одновременно раскрыть потенциал и обеспечить регулируемый процесс.
Проект закона был представлен по срочной 24-часовой процедуре. По словам Трдата Саргсяна, в настоящее время существуют компании, которым необходимо получить определённые виды вооружений для использования в производстве.
Саргсян также подчеркнул, что инициатива приведёт к более эффективному использованию ресурсов в оборонной отрасли.
Ранее такой законной процедуры не существовало.
В ходе заседания вице-спикер парламента Акоп Аршакян заявил, что за последние годы в сектор были вложены миллиарды драмов, и темпы развития очевидны. В то же время он выразил обеспокоенность необходимостью выработки механизмов, обеспечивающих устойчивость внутреннего оборонного заказа вне зависимости от политических изменений.
По его мнению, необходимо создать условия, при которых производители вооружений будут уверены в наличии долгосрочных заказов. Аршакян предложил рассмотреть вопрос установления квот на внутренние закупки продукции военного назначения в связи с оборонными расходами.
«Предлагаю законодательные меры для балансировки импорта и внутреннего производства, чтобы обеспечить долгосрочные инвестиции», — отметил Аршакян.