ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը կառավարության ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է, որ վերջին օրերին տեղացած կարկուտը զգալի վնասներ է պատճառել գյուղատնտեսական ոլորտին, մասնավորապես՝ Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի և մի շարք այլ մարզերում։ Նա նշել է, որ արդեն այցելել է Արարատի մարզ, և նախատեսվում է այցելություններ իրականացնել նաև մյուս տուժած մարզեր։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ներկայումս մարզպետարանների, համայնքային վարչակազմերի և նախարարությունների համատեղ աշխատանքային խմբերը զբաղված են վնասների հաշվառմամբ և գնահատմամբ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Ըստ նրա՝ վնասների գույքագրումն ավարտելուց հետո կառավարությունն արդեն կընդունի որոշումներ՝ քաղաքացիներին աջակցության ձևերի և ծավալների վերաբերյալ՝ գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ընթացքը չխաթարելու նպատակով։
«Հաշվարկներ կան, բայց գյուղ կա, որ երեկ է եկել կարկուտը: Մի մարզի մի գյուղում երեկ է եղել, ընդ որում՝ գյուղի մի մասում»,– ասել է նախարարը՝ նշելով, որ գույքագրումը շարունակվում է։
Պապոյանը նաև տեղեկացրել է, որ հակակարկտային համակարգերը գործել են, սակայն անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ թնդանոթային համակարգերը ոչ բոլոր ամպերի դեպքում են ունենում 100 տոկոս արդյունավետություն։ Նրա խոսքով՝ որոշ ամպերի պարագայում համակարգերը կարողանում են լիովին կանխել կարկուտը, իսկ այլ դեպքերում՝ ոչ։ Նա շեշտել է, որ բազմաթիվ անգամներ այդ կայանները կանխել են հնարավոր վնասները, գրում է 1lurer.am–ը։
«Այո՛, կրակել են՝ բացի Արարատի մարզի 1 բնակավայրից, որտեղ, մասնագետների կարծիքով, պատասխանատուների ներկայացմամբ, շատ ուժեղ անձրևային հոսք է սկզբում եղել, որի հետևանքով խնդիր է եղել սարքի աշխատանքի հետ, և սարքը չի աշխատել: Մեկ թե երկու գյուղում եղել է այդպիսի բան, Արարատի մարզ իմ այցելության ժամանակ պարզեցինք: Բայց դրա փոխարեն կողքի 63 համակարգերն ամբողջությամբ աշխատել են»,–ասել է նա։

15 Май 2025 - 13:25 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян на брифинге правительства сообщил, что недавние градовые осадки нанесли значительный ущерб сельскому хозяйству, особенно в областях Арарат, Армавир, Арагацотн и других. Он отметил, что уже посетил Араратскую область и планирует посетить другие пострадавшие регионы.
Министр сообщил, что в настоящее время совместные рабочие группы, состоящие из представителей областных администраций, местных органов власти и министерств, занимаются оценкой и документированием ущерба, передает «1lurer.am ».
После завершения оценки ущерба правительство примет решения о формах и объемах помощи гражданам, чтобы обеспечить устойчивое развитие сельского хозяйства.
«Есть предварительные оценки, но в некоторых деревнях град прошел только вчера. В одной деревне области он был вчера, причем только в части деревни», — отметил министр, указав, что процесс оценки продолжается.
Папоян также сообщил, что антиградовые системы функционировали, однако подчеркнул, что системы с использованием пушек не всегда эффективны на 100% против всех типов облаков. В некоторых случаях эти системы могут полностью предотвратить град, в других — нет. Он подчеркнул, что эти станции многократно предотвращали возможный ущерб, сообщает «1lurer.am ».
«Да, стреляли — за исключением одного населенного пункта в Араратской области, где, по мнению специалистов и ответственных лиц, из-за очень сильного первоначального дождя возникли проблемы с работой оборудования, и оно не сработало. Мы выяснили это во время моего визита в Араратскую область. Однако соседние 63 системы полностью функционировали», — сказал он.