Եվրասիական տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ և Իրանի միջև համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել։ Փաստաթուղթը նախատեսում է զգալիորեն նվազեցնել ԵԱՏՄ երկրներից Իրան արտահանվող ապրանքների մաքսային մուտքի միջին տուրքի չափը՝ 20 տոկոսից մինչև 4.5 տոկոս։
Համաձայնագիրը ամրագրում է կողմերի փոխադարձ պարտավորությունները՝ տրամադրելով արտոնյալ մուտք ամբողջ ապրանքային անվանացանկի 90 տոկոսի համար՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տնտեսական համագործակցության խորացման համար, գրում է «Վզգլյադը»։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կանխատեսմամբ՝ մոտակա տարիներին ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կարող է հասնել 12 միլիարդ դոլարի, ինչը զգալիորեն գերազանցում է նախորդ ցուցանիշները։
Իրանի խորհրդարանը վավերացրել է ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիրը։ Բացի այդ՝ Ռուսաստանն ու Իրանը հայտնել են պատրաստակամություն շարունակելու համագործակցությունը՝ ստեղծելով նոր ցամաքային գազատար ուղիներ երկու երկրների միջև։

Полноценное соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Ираном вступило в силу, . Документ предусматривает существенное сокращение ставок ввозных таможенных пошлин на продукцию, поступающую из стран ЕАЭС в Иран, в среднем с 20% до 4,5%.
По сообщению газаеты «Взгляд», соглашение закрепляет взаимные обязательства сторон в отношении преференциального доступа, охватывающего 90% всей товарной номенклатуры, что создает благоприятные условия для расширения экономического взаимодействия между участниками.
По прогнозу Евразийской экономической комиссии, в среднесрочной перспективе товарооборот между странами союза и Ираном может достичь 12 миллиардов долларов, что значительно превышает прежние уровни.
Ранее парламент Ирана ратифицировал соглашение о создании зоны свободной торговли с ЕАЭС. Помимо этого, Россия и Иран выразили готовность продолжать сотрудничество в развитии новых сухопутных маршрутов поставки газа между двумя странами.