էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը կառավարության նիստից հետո ասել է, որ ՀՀ-ն ԵԱՏՄ անդամ է, և այդ միությունից դուրս գալու օրակարգ չկա:
Նա ասել է այդ մասին՝ անդրադառնալով ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարների Արարատ Միրզոյանի և Սերգեյ Լավրովի համատեղ ասուլիսի ժամանակ Միրզոյանի այն հայտարարությանը, թե ՀՀ-ն ԵՄ անդամակցության հայտ չի ներկայացրել, այդ ուղղությամբ բանակցություններ չկան, հայտնում է 1lurer.am-ին։
«Միևնույն ժամանակ, մենք մեր օրենսդրությունները, կարգավորումները համապատասխանեցնում ենք աշխարհի լավագույն կարգավորումների հետ: Օրինակ՝ հաջորդ շաբաթ ԱԺ-ի կողմից կընդունվեն ԵՄ 4 դիրեկտիվները, որոնք վերաբերում եմ սպառողների իրավունքների պաշտպանությանը, մրցակցությանը: Հիմա եթե ԵՄ-ում մրցակցության պաշտպանության կամ սպառողների իրավունքների պաշտպանության լավագույն կարգավորումներն են, բա այդ կարգավորումները չբերեն՞ք, չիմպլեմենտացնե՞նք այստեղ»,- ասել է նա:
Նախարարը նաև հիշեցրել է, որ «ԵՄ-ինՀՀ անդամակցությանգործընթացի մեկնարկիմասին» նախագիծն ԱԺ ներկայացնող քաղաքական ուժերը «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ կապ չունեն:
Իսկ ինչ վերաբերում է վերոնշյալ նախագծի՝ խորհրդարանի կողմից ընդունվելուն, ապա, ըստ Գևորգ Պապոյանի, ՀՀ իշխանությունն այդ կերպ իր դիրքորոշումն է հայտնել 50 հազարից ավելի քաղաքացիների ստորագրություն ստացված նախագծին:

Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что в повестке нет вопроса о выходе страны из Евразийского экономического союза.
Об этом он сообщил после заседания правительства, комментируя недавнее заявление главы МИД Армении Арарата Мирзояна, сделанное на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Мирзоян тогда отметил, что Армения не подавала заявку на вступление в ЕС и переговоры по этому вопросу не ведутся, передает 1lurer.am .
«Одновременно мы приводим наши законы и акты в соответствие с лучшими международными практиками. Например, на следующей неделе парламент примет четыре директивы ЕС, касающиеся защиты прав потребителей и конкуренции. Если лучшие нормы в этих сферах в ЕС, почему бы нам их не внедрить?» — заявил Папоян.
Он также подчеркнул, что политические силы, представившие законопроект о начале процесса вступления Армении в ЕС, не связаны с правящей партией «Гражданский договор». По его словам, рассмотрение парламентом этого законопроекта, поддержанного более чем 50 тысячами подписей граждан, стало способом выразить позицию властей.
26 марта парламент Армении окончательно утвердил законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Инициативу представила гражданская платформа «Еврокве», а правительство одобрило её ещё 9 января. При этом ЕС пока официального приглашения Армении не направлял, а оппозиция назвала документ юридически абсурдным.
Заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук ранее заявил, что Армения не сможет «сидеть на двух стульях» и в итоге должна будет сделать выбор между ЕАЭС и ЕС.