22 Մայիս 2025 - 13:33 AMT
ՊԵԿ նախագահը՝ կոնյակագործների խնդրի մասին․ Վրաստանը պատճառաբանում է, թե ստանդարտ մաքսային ընթացակարգ է
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հայտնել է, որ իրենք շարունակաբար հետևում են կոնյակագործության ոլորտի խնդիրներին և այդ հարցը առաջնահերթություն է իրենց hama8:
«Ոչ թե պատրաստվում ենք կոնյակագործների խնդրի հետ կապված ինչ-որ բան անել, այլ անում ենք, մենք անմիջական կապի մեջ ենք Վրաստանի մեր գործընկերների հետ ու պարբերաբար, խոսակցություններ լինում են, փորձում ենք հասկանալ, թե ինչումն է խնդիրը, որ նման փորձաքննություններ են անցկացվում»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ վրացական կողմը պատճառաբանում է, թե դա ստանդարտ մաքսային ընթացակարգ է, ռիսկ նկատելու դեպքում մաքսային աշխատողը փորձաքննություն անելու համար ինչ-որ նմուշ է վերցնում։
Նա վստահեցրել է, որ հարցը գտնվում է մշտական դիտարկման տակ և հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում՝ լուծման ճանապարհները գտնելու ուղղությամբ։
«Ընդամենը շեշտեմ, որ սա մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է»,-ասել է նա։
Վերջին օրերին բողոքի ակցիաներ են անցկացվել՝ պայմանավորված Վրաստանի մաքսային ծառայությունների կողմից իրականացվող գործողություններով։ Վրաստանը, լինելով տարանցիկ երկիր, իր հայեցողությամբ փորձանմուշներ է վերցրել տարբեր գործարանների կողմից արտահանվող ալկոհոլային արտադրանքից, չնայած այն հանգամանքին, որ այդ ապրանքը ուղղակիորեն չի մատակարարվում վրացական շուկա։ Հայ արտադրողները դա որակել են որպես անհիմն միջամտություն՝ առաջացնելով արդարացի դժգոհություն։

Власти Армении внимательно следят за действиями грузинской таможни после того, как производители коньяка выразили обеспокоенность по поводу проверок своей продукции при транзите через Грузию.
Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян заявил, что вопросы, поднятые представителями коньячной отрасли, находятся в числе приоритетных и постоянно рассматриваются ведомством.
«Мы не собираемся только что-то предпринимать — мы уже действуем. Находимся в прямом контакте с нашими грузинскими партнёрами, регулярно проводим беседы, чтобы понять, в чём суть проблемы и почему проводятся такие экспертизы», — сказал он в интервью «Пастинфо».
По словам Акопяна, грузинская сторона объясняет происходящее тем, что это стандартная таможенная процедура: при наличии риска сотрудник таможни отбирает образец продукции для экспертизы.
Он заверил, что вопрос находится под постоянным наблюдением, и предпринимаются последовательные шаги для поиска решений.
«Хочу подчеркнуть, что этот вопрос находится в центре нашего ежедневного внимания», — добавил он.
В последние дни в Армении прошли акции протеста, вызванные действиями грузинских таможенных служб. Грузия, являясь транзитной страной, по собственному усмотрению брала пробу алкогольной продукции, экспортируемой с разных армянских заводов, несмотря на то, что продукция не предназначалась для грузинского рынка. Армянские производители назвали такие действия необоснованным вмешательством и выразили справедливое недовольство.