22 Մայիս 2025 - 13:57 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեն 2025 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում պետական բյուջե է մուտքագրել 948.7 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 14.5 տոկոսով կամ 120 մլրդ դրամով: Այդ մասին հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
«Այդ գումարից 802.6 մլրդ դրամը հավաքագրվել է հարկային մարմնի կողմից՝ 12.7 տոկոս աճ նախորդ տարվա նկատմամբ, իսկ 146.1 մլրդ դրամը՝ մաքսային մարմնի կողմից, ինչը 25.3 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից»,- ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
ՊԵԿ ղեկավարն ընդգծել է, որ 2025-ի առաջին չորս ամիսներին տնտեսավարողները դուրս են գրել 21.4 մլն հաշվարկային փաստաթուղթ՝ ընդհանուրում մոտ 5.2 տրլն դրամ գումարային արժողությամբ։ ՀԴՄ կտրոնների քանակը կազմել է 242.5 մլն, որոնց արժեքը հասել է 923.2 մլրդ դրամի։
Նա նաև հավելել է, որ նույն ժամանակահատվածում քաղաքացիներին հիփոթեքային վարկի շրջանակում վերադարձվել է 43.2 մլրդ դրամ եկամտային հարկ։

Комитет государственных доходов Армении за январь–апрель 2025 года перечислил в госбюджет 948,7 млрд драмов налоговых поступлений и государственных пошлин, что на 14,5% или 120 млрд драмов больше, чем за аналогичный период прошлого года. Об этом заявил председатель КГД Эдуард Акопян.
Из этой суммы 802,6 млрд драмов собрано налоговыми органами, что на 12,7% больше, чем годом ранее, а 146,1 млрд драмов — таможенными органами, что превышает прошлогодний показатель на 25,3%, сообщает «Арменпресс».
Акопян подчеркнул, что в первые четыре месяца 2025 года хозяйствующими субъектами было выписано 21,4 млн расчётных документов на общую сумму около 5,2 трлн драмов. Количество чеков составило 242,5 млн, их совокупная стоимость достигла 923,2 млрд драмов.
Он также добавил, что в тот же период гражданам было возвращено 43,2 млрд драмов подоходного налога в рамках ипотечного кредитования.