27 Մայիս 2025 - 09:54 AMT
ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը, տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի շրջանակում, բացահայտել է մոտ 9․1 մլրդ դրամի ստվերային շրջանառության դեպք։
Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության տարածքային թիվ 12-րդ բաժին օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում գործող պարենային և ոչ պարենային առևտրով զբաղվող ընկերությունը վաճառված ապրանքների դիմաց վերցնում է կանխիկ գումար և չի տրամադրում ՀԴՄ կտրոն, փոխարենը տրամադրում է միայն ներքին հաշվառման փաստաթուղթ: Արդյունքում, ընկերությունը խուսափել է առանձնապես խոշոր չափի հարկեր վճարելուց: Ձեռնարկված համակողմանի և մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված օպերատիվ տվյալները հաստատվել են:
Ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ ու հանգամանքներ այն մասին, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 3-ից մինչև 2025 թվականի մարտի 26-ն ընկած ժամանակահատվածում ընկերությունը թաքցրել է մոտ 9․1 մլրդ դրամի իրացման շրջանառություն։ Փաստական տվյալների հիմքով կատարվել է պատճառված վնասի նախնական հաշվարկ, ըստ որի` պետությանը պատճառվել է ավելի քան 2․6 մլրդ ՀՀ դրամի վնաս։
Դեպքի առթիվ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
ՊԵԿ-ը հիշեցնում է, որ առկա իրավակարգավորումների համաձայն՝ վաճառքից գանձված գումարների մուտքագրումը հսկիչ-դրամարկղային մեքենա պարտադիր է, ընդ որում, նշված պահանջի պարբերաբար չկատարումը կարող է վկայել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործությունների մասին:
«Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը հորդորում է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող անձանց խստորեն հետևել օրենքի պահանջներին և զերծ մնալ իրավախախտումներից»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Управление расследований и оперативно-розыскной деятельности Комитета государственных доходов Армении, в рамках борьбы с экономическими преступлениями, выявило факт сокрытия теневого оборота на сумму около 9,1 млрд драмов.
Как сообщили в территориальном отделении №12, компания, занимающаяся торговлей продовольственными и непродовольственными товарами в городе Севан Гегаркуникской области, принимала наличные за проданные товары, не выдавая фискальные чеки. Вместо этого оформлялись только внутренние учетные документы, что позволило избежать уплаты налогов в особо крупных размерах.
После проведения масштабных оперативных мероприятий полученная информация подтвердилась.
Согласно собранным данным, в период с 3 октября 2018 года по 26 марта 2025 года компания скрыла оборот на сумму около 9,1 млрд драмов. Предварительный расчет показал, что ущерб, нанесённый государству, составил более 2,6 млрд драмов.
По данному факту передано сообщение в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении, где возбуждено уголовное дело.
КГД напоминает, что в соответствии с действующим законодательством, все суммы, полученные от продаж, должны регистрироваться через контрольно-кассовую технику. Систематическое нарушение этого требования может свидетельствовать о совершении преступлений, предусмотренных Уголовным кодексом РА.
«Учитывая это, Управление расследований и оперативной разведки призывает всех субъектов предпринимательства строго соблюдать требования закона и воздерживаться от правонарушений», — говорится в сообщении.