27 Մայիս 2025 - 13:49 AMT
Ազգային ժողովը մայիսի 27-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունել է ցեմենտի ներմուծման պետական տուրքի բարձրացման նախագիծը: Նախաձեռնությունն ստացել է 57 կողմ, 1 դեմ և 21 ձեռնպահ քվե։
Նախաձեռնությունը միտված է ցեմենտ արտադրող ձեռնարկությունների մրցունակության պահպանմանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ազգային ժողովում քննարկման ներկայացված օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում էր ներկայումս գործող 200-ապատիկի փոխարեն սահմանել բազային պետական տուրքի 800-ապատիկի չափ՝ յուրաքանչյուր մինչև 100 տոննա ներմուծման լիցենզիայի տրամադրման համար։
Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը՝ փոփոխությունը հիմնավորելով տնտեսական և արդյունաբերական հավասարակշռության պահպանման անհրաժեշտությամբ։
Նրա գնահատմամբ՝ ցեմենտը ռազմավարական ապրանք է, որի շարունակական արտադրությունը և ներքին շուկայի պահանջարկի տեղական բավարարումը առաջնահերթ են ազգային տնտեսության համար։ Նա նշել է, որ վերջին շրջանում ներմուծվող ցեմենտի գները զգալիորեն նվազել են՝ պայմանավորված արտերկրյա սուբսիդիաներով և էներգակիրների ցածր սակագներով, ինչն ազդել է տեղական արտադրողների մրցունակության վրա։
Ըստ տվյալների՝ 2023 թվականին ներմուծվել է մոտ 260 հազար տոննա ցեմենտ, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է մոտ 3.5 անգամ՝ կազմելով տեղական արտադրության 22.4 տոկոսը։ 2024 թվականին ևս արձանագրվել է ներմուծման մոտ 65% աճ։
Զաքարյանն ընդգծել է, որ տեղական արտադրանքի ինքնարժեքի հիմնական մասը գոյանում է էներգառեսուրսների ծախսերից, ինչի հետևանքով ներկրվող ցեմենտը շուկայում վաճառվել է մոտ 27,500 դրամով մեկ տոննայի դիմաց, մինչդեռ տեղական արտադրանքը արժեցել է միջինում 35-37 հազար դրամ։
«Ստեղծվել է իրավիճակ, երբ ներմուծվող ցեմենտը ոչ միայն լրջորեն խաթարում է տեղական արտադրողների դիրքերը, այլև սպառնում է նրանց գոյությանը։ Նման պայմաններում նրանք կարող են կանգնել արտադրության դադարեցման, իսկ շուկան՝ ներմուծումից ամբողջական կախվածության առաջ, ինչը կվնասի մեր արդյունաբերական քաղաքականությանը և կբերի ցեմենտի գների անկանխատեսելի աճի»,- նշել էր փոխնախարարը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն իր ելույթում նշել է, որ ցեմենտը ռազմավարական նշանակության ապրանք է, այս հարցը պարզ լուծում չունի, ինչպես փորձ է արվում ներկայացնել, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դրա բազմավեկտոր ազդեցությունն իսկապես կարիք ունի լուրջ ուսումնասիրության՝ սկսած շինարարության վրա ազդեցությունից, ավարտված բնապահպանական հետևանքներով։ Երբ որ որոշվում է որոշակի գին, շուկան հավասարակշռելու տեսակետից, կարևոր է, որ բոլոր կոմպոնենտները հաշվի առնվեն, ոչ թե մեխանիկական գին որոշվի, որը շուկայում ճկունություն չի հաղորդում, այլ ընդունվի բանաձև, որը հավասարապես կտարածվի ներմուծման, արտադրության վրա»,- ասել է նա։
Մինասյանը նշել է, որ պարբերաբար բերել ու փոփոխություններ իրականացնել առանց հաշվի առնելու համակարգային խնդիրը՝ ճիշտ չէ։
«Այո, 2000 դրամ իջեցնելը այն ժամանակ մենք քննադատել ենք, կանխատեսել էինք այս օրը, որ սա բերելու է նաև այլ իրավիճակի, երբ տեղական արտադրողները սկսելու են ճնշվել դրսից ներմուծման ծավալներից։
Բայց այն ժամանակ չլսեցիք։ Հիմա էլ ենք ասում՝ համակարգային լուծման անհրաժեշտություն ունի, ոչ թե մեխանիկական, ամեն անգամ բերել ու տուրք փոխել»,- ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը։

На заседании 27 мая Национальное собрание Армении в первом чтении приняло законопроект об увеличении государственной пошлины на ввоз цемента. Документ получил 57 голосов «за», 1 «против» и 21 «воздержался».
Инициатива направлена на сохранение конкурентоспособности цементных заводов Армении, сообщает «Арменпресс».
Согласно поправке, размер госпошлины за лицензию на ввоз каждых 100 тонн цемента увеличится с действующего 200-кратного базового тарифа до 800-кратного.
Законопроект представил заместитель министра экономики Армении Эдгар Закарян, объяснив необходимость меры сохранением экономического и промышленного баланса.
По его словам, цемент является стратегическим товаром, и обеспечение его непрерывного производства внутри страны — приоритет для национальной экономики.
Закарян отметил, что в последнее время цены на импортируемый цемент резко снизились из-за иностранных субсидий и низких тарифов на энергоресурсы за рубежом, что негативно отразилось на местных производителях.
По данным, в 2023 году было импортировано около 260 тыс. тонн цемента, что в 3,5 раза больше, чем годом ранее — это составило 22,4% от объёма внутреннего производства. В 2024 году импорт вырос ещё на 65%.
Он подчеркнул, что себестоимость отечественного цемента в основном формируется за счёт затрат на энергоресурсы. В результате импортный цемент продавался на рынке по 27 500 драмов за тонну, тогда как местный стоил в среднем 35 000–37 000 драмов.
«Сложилась ситуация, при которой импортируемый цемент не только подрывает позиции отечественных производителей, но и угрожает их существованию. В таких условиях они могут прекратить производство, и рынок окажется полностью зависим от импорта, что повредит нашей промышленной политике и приведёт к непредсказуемому росту цен», — отметил замминистра.
Депутат фракции «Армения» Арцвик Минасян в своём выступлении подчеркнул, что цемент — это стратегический товар, и вопрос не имеет простого решения, как пытаются представить, передаёт «Панорама».
«Его многовекторное влияние — от строительства до экологии — требует серьёзного изучения. При определении цены для балансировки рынка необходимо учитывать все компоненты, а не устанавливать механический тариф, который не учитывает гибкость рынка. Нужна формула, охватывающая как импорт, так и производство», — заявил он.
Минасян добавил, что частые изменения без системного подхода — ошибочны.
«Да, мы критиковали снижение пошлины до 2000 драмов. Мы тогда предсказывали, что это приведёт к ситуации, когда местные производители окажутся под давлением импорта. Вы нас тогда не услышали. И сейчас мы говорим: необходимо системное решение, а не механическая корректировка пошлины каждый раз», — подчеркнул депутат.