ԱԺ-ն քննարկում է Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև «Հայաստան. Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի ծրագիր» Կայուն զարգացման եվրոպական հիմնադրամ + Հատուկ ներդրումային պատուհան 1 ֆինանսական պայմանագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը հայտնել է, որ այս համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ին՝ 236 միլիոն եվրոյի չափով ֆինանսավորման համար, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նշված գումարը կուղղվի Սյունիքի մարզում Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի նոր՝ 60 կիլոմետր երկարությամբ մեկ երթևեկելի գոտի ունեցող ճանապարհային հանգույցի կառուցման ծրագրի մի մասի իրականացմանը։
Ծրագիրը կազմված է երեք հիմնական ենթաբաժիններից․
- Հյուսիսային ենթահատված՝ Սիսիանից մինչև Շենաթաղ ընկած 27.1 կմ ճանապարհ,
- Բարգուշատի թունել՝ 8.6 կմ երկարությամբ,
- Հարավային ենթահատված՝ 24.25 կմ ճանապարհ։
«Ճանապարհը կունենա ասֆալտբետոնե պատվածքով 3 երթևեկելի գոտիներ, հյուսիսային հատվածում կկառուցվեն նաև 3 թունել, 16 կամուրջ, 83 հեղեղատար, 28 բետոնե հենապատեր: Համանման աշխատանքներ են նախատեսվում հարավային հատվածում: Ունենք 5 թունել, 11 կամուրջ, 68 հեհեղատար, 43 բետոնե հենապատեր, անվտանգ երթևեկությունն ապահովող այլ աշխատանքների իրականացում:
Ծրագիրը թույլ կտա կրճատել ճանապարհահատվածի ընդհանուր երկարությունը 58 կմ-ով, կնվազի նաև երթևեկության տևողությունը, կբարձրանա երթևեկության հարմարավետությունը»,–նշել է նա։
Ղալեչյանը հավելել է, որ կառուցվող ենթակառուցվածքը նախատեսվում է, որ կսպասարկի օրական մինչև 10 հազար տրանսպորտային միջոց։
Պայմանագրով հատկացված միջոցներն ուղղվելու են Հյուսիսային և Հարավային ենթահատվածների կառուցման աշխատանքների ֆինանսավորմանը։ Ծրագիրը կունենա նաև համաֆինանսավորում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ու Ասիական զարգացման բանկի կողմից՝ յուրաքանչյուրը՝ 236 միլիոն եվրոյի չափով ներդրումով։
Բացի ֆինանսական պայմաններից, պայմանագրում ամրագրված են նաև բնապահպանական, սոցիալական և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի պահանջներ, ինչպես նաև ԵՄ ստանդարտներին համապատասխան ճանապարհային անվտանգության միջոցառումների իրականացում։
Ծրագիրը նախատեսված է ավարտել մինչև 2033 թվականի դեկտեմբերը։ Շինարարական փուլը նախատեսվում է ավարտել 2031 թվականի դեկտեմբերին, որից հետո գործելու է երկամյա որակի երաշխիքային ժամկետ։

Национальное собрание Армении рассматривает законопроект о ратификации финансового соглашения между Арменией и Европейским инвестиционным банком по программе «Армения: участок дороги Сисиан–Каджаран», входящей в Европейский фонд устойчивого развития + Специальное инвестиционное окно 1.
Как сообщила заместитель министра территориального управления и инфраструктур Кристине Галечян, соглашение было подписано 12 ноября 2024 года и предусматривает финансирование в размере 236 миллионов евро, передаёт 1lurer.am .
Средства будут направлены на реализацию части проекта строительства нового дорожного узла длиной 60 километров между Сисианом и Каджараном в Сюникской области.
Проект включает три основные части:
- Северный участок: 27,1 км от Сисиана до Шенатаха
- Бархушатский тоннель: длиной 8,6 км
- Южный участок: 24,25 км
«Дорога будет иметь три полосы движения с асфальтобетонным покрытием. На северном участке планируется строительство 3 тоннелей, 16 мостов, 83 водоотводных сооружений и 28 бетонных подпорных стен. Аналогичные работы предусмотрены на южном участке: 5 тоннелей, 11 мостов, 68 водоотводов и 43 подпорные стены, а также другие меры по обеспечению безопасности движения», — отметила Галечян.
Проект позволит сократить общую протяженность маршрута на 58 километров, уменьшить время в пути и повысить комфорт передвижения.
Ожидается, что дорога будет обслуживать до 10 тысяч транспортных средств в день.
Выделенные средства направлены на строительство северного и южного участков. Проект также будет софинансироваться Европейским банком реконструкции и развития и Азиатским банком развития, каждый из которых вложит дополнительно по 236 миллионов евро.
Соглашение также предусматривает экологические, социальные и климатические требования, а также внедрение мер дорожной безопасности в соответствии со стандартами ЕС.
Проект планируется завершить к декабрю 2033 года, строительные работы — до декабря 2031 года, после чего предусмотрен двухлетний гарантийный период качества.