Անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց պետական աջակցության ծրագրում կատարվել են փոփոխություններ, նախատեսվել են մի շարք նոր կարգավորումներ։
Այդպիսով նախատեսվում է լուծել անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց տնտեսական ակտիվության խթանման միջոցառման շրջանակում իրավակիրառ պրակտիկայում ծագած խնդիրները։
Առաջարկվում է՝ միջոցառման շրջանակներում վարկավորող ճանաչել նաև ՀՀ տարածքում լուծարային գործընթացում գտնվող առևտրային բանկերին և վարկային կազմակերպություններին, միջոցառման շրջանակում շահառու ճանաչվելու ժամանակահատվածում ՀԿԱ ծառայության կողմից անձանց անհուսալի վարկերի մասով շահառուի գույքերի նկատմամբ իրականացվող բռնագանձումները կասեցնել՝ առանց դրանց նկատմամբ առկա արգելանքների վերացման, եթե առկա չեն այլ պահանջատերեր:
Առաջարկվում է նաև հստակեցնել, որ միջոցառման շահառու կարող են հանդիսանալ նաև Պաշտպանության, ՆԳ նախարարությունների, Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները՝ սահմանված պայմաններին բավարարելու դեպքում:
Նախատեսվում է աջակցության տրամադրումը ինքնաշխատ եղանակով դադարեցնել, եթե շահառու դառնալու ամսվանից հետո՝ 24 ամսվա ընթացքում շահառուն 3 ամիս անընդմեջ չի հաշվարկել եկամտային հարկ կամ այդ եռամսյա ժամանակահատվածում յուրաքանչյուր ամիս հաշվարկել է 18,750 դրամից պակաս եկամտային հարկ (հաշվի է առվել նվազագույն աշխատավարձից (ներառյալ 20 տոկոս եկամտային հարկը) հաշվարկված գումարի 20 տոկոսը): Որոշմամբ հստակեցվել են դիմումների մերժման հիմքերը և այլն:

В государственной программе поддержки лиц с безнадежными кредитами в Армении внесены изменения, предусматривающие ряд новых регуляторных положений.
Изменения направлены на устранение проблем, возникших в правоприменительной практике при реализации мероприятий по стимулированию экономической активности лиц с безнадежными займами.
В частности, предлагается признать кредиторами в рамках программы также коммерческие банки и кредитные организации, находящиеся в процессе ликвидации на территории Армении. При этом на период признания гражданина участником программы предусматривается приостановка взысканий имущества по этим займам со стороны Службы принудительного исполнения — без снятия действующих арестов, если отсутствуют иные кредиторы.
Также уточняется, что участниками программы могут быть сотрудники Министерства обороны, МВД и Службы национальной безопасности при соблюдении установленных условий.
Кроме того, программа предусматривает автоматическое прекращение поддержки, если в течение 24 месяцев с момента признания участником лицо три месяца подряд не рассчитывает подоходный налог либо в течение каждого из этих месяцев сумма налога составляет менее 18 750 драмов. Эта сумма соответствует 20% от минимальной зарплаты, включая подоходный налог. Уточнены и основания для отказа в рассмотрении заявок.