29 Մայիս 2025 - 14:48 AMT
Հայաստանը նախաձեռնել է միջազգային չափագիտական կազմակերպություններին միանալու գործընթաց, որի նպատակն է ամրապնդել դիրքերը տեխնիկական ոլորտում:
Գործադիրը հավանություն է տվել «Կշիռների և չափերի միջազգային բյուրոյին (ԿՉՄԲ/BIPM)» ասոցացված անդամ դառնալու մասին» և «Օրենսդրական չափագիտության միջազգային կազմակերպությանը (ՕՉՄԿ/OIML) թղթակցային անդամ դառնալու մասին» նամակ-համաձայնագրերը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Այսպիսով, Հայաստանը՝ «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲԸ-ի միջոցով, սկսել է այդ երկու հեղինակավոր միջազգային կառույցներին անդամակցելու գործընթացը։
Մասնավորապես, տնտեսական և առևտրային տեսանկյունից՝ կապահովի միջազգային առևտրի խթանումը, քանի որ OIML և BIPM անդամակցությունը երաշխավորում է չափումների միջազգային համադրելիությունը, ինչը կարևոր է արտահանման և ներմուծման գործընթացներում տեխնիկական խոչընդոտների նվազեցման համար:
Կստեղծի հավասար մրցակցային պայմաններ, որի արդյունքում հայ արտադրողները հնարավորություն կստանան մուտք գործելու արտասահմանյան շուկաներ՝ առանց կրկնակի փորձարկումների կամ չափումների վկայագրերի: Կստեղծվի ներդրումների գրավչություն, քանի որ անդամակցության արդյունքում միջազգային չափագիտության պահանջներին համապատասխան չափման համակարգը կավելացնի վստահությունը տնտեսական միջավայրի նկատմամբ՝ նպաստելով ներդրումների ներգրավմանը. Անդամակցությամբ կապահովվի ոլորտի համապատասխանությունը ԵՄ պահանջներին։
Անդամակցությունը նպաստում է հայկական չափագիտական համակարգի ներդաշնակեցմանը տարածաշրջանային և միջազգային պահանջների հետ, կբարձրացնի Հայաստանի միջազգային վարկանիշը տեխնիկական ոլորտում:

29 Май 2025 - 15:02 AMT
Армения инициировала процесс присоединения к основным международным метрологическим организациям с целью усиления своих позиций в технической сфере.
Правительство одобрило проект закона о ратификации писем-соглашений о присоединении к «Международному бюро мер и весов (BIPM)» в качестве ассоциированного члена и к «Международной организации законодательной метрологии (OIML)» в качестве члена-корреспондента.
Таким образом, Армения через ЗАО «Национальный орган по стандартизации и метрологии» приступила к процессу вступления в эти две авторитетные международные структуры.
С экономической и торговой точек зрения, это обеспечит стимулирование международной торговли, так как членство в OIML и BIPM гарантирует международную сопоставимость измерений — важный фактор для снижения технических барьеров при экспорте и импорте.
Будут созданы равные конкурентные условия, в результате чего армянские производители смогут выходить на зарубежные рынки без необходимости повторной сертификации или испытаний. Это повысит инвестиционную привлекательность, так как соответствие национальной системы измерений международным требованиям повысит доверие к экономической среде и привлечёт инвестиции. Членство обеспечит также соответствие отрасли требованиям ЕС.
Присоединение к этим организациям будет способствовать гармонизации армянской метрологической системы с региональными и международными стандартами, а также укрепит международную репутацию Армении в технической сфере.