2 Հունիս 2025 - 09:21 AMT
Ucom-ը և «Իմփաքթ Հաբ Երևանը» հպարտությամբ ներկայացնում են 2025 թվականի «Ucom Ֆելլոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի ընտրված մասնակիցներին՝ տասը նորարարական թիմեր, որոնք մշակում են շրջանաձև տնտեսության սկզբունքներին համահունչ լուծումներ։ Ծրագիրը մեկամյա ինկուբացիոն նախաձեռնություն է՝ ուղղված Հայաստանում շրջանաձև տնտեսության զարգացմանը։ 2025 թվականին ուշադրության կենտրոնում են շրջանաձև տնտեսության սկզբունքներն՝ սկսած գյուղատնտեսությունից մինչև նորաձևություն, հիմնված «7R» փակ ցիկլի մոդելի վրա՝ հրաժարում, վերաիմաստավորում, նվազեցում, վերաօգտագործում, վերանորոգում, վերամշակում և վերականգնում։
Նախագծի մեկնարկը նշանավորվել է հանդիսավոր միջոցառմամբ, որը համախմբել է ձեռնարկատերերի, ոլորտի մասնագետների և «Իմփաքթ Հաբ Երևանի» համայնքի անդամների։ Միջոցառումը ներառում էր ինտերակտիվ աշխատարան՝ նվիրված շրջանաձև տնտեսության հիմունքներին, ինչպես նաև փորձառու տեղական ձեռնարկությունների ներկայացուցիչների ելույթներ, որոնք ներկայացրին իրենց նորարարական լուծումները և անձնական փորձը շրջանաձև տնտեսության ոլորտում։
Բացման խոսքերով հանդես են եկել Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Իմփաքթ Հաբ Երևանի» գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
«Կանաչ տեխնոլոգիաները և կայուն մոտեցումները բիզնեսում Ucom-ի համար կարևորագույն արժեքներից են, որոնք մենք խորապես գնահատում ենք, և ուրախ ենք աջակցել այս նախագծին՝ խրախուսելու տեղական ստարտափներին մտածել կանաչ: Կարևոր է, որ հայ ձեռնարկատերերը հավատան՝ կայուն ու անվտանգ մոտեցումները կարող են լինել նաև շահութաբեր, միաժամանակ նպաստելով շրջակա միջավայրի պահպանությանը և համայնքային զարգացմանը», – ընդգծել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Շրջանաձևությունը միտում չէ. այն Հայաստանի տնտեսության կայուն ու հեռանկարային ուղին է։ Այս տարվա Ֆելլոուշիփ ծրագիրը, Ucom-ի հետ համագործակցությամբ, նպատակ ունի նորարարներին տրամադրել անհրաժեշտ գործիքներ՝ թափոններն արժեքի վերածելու և գաղափարները մասշտաբային բիզնեսի վերածելու համար», – հավելել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը:
2025 թվականի «Ucom Ֆելլոուշիփ» ծրագրի 10 ընտրված մասնակիցներն են՝
Eco Habit․ վերամշակելով նեյլոնե հնամաշ զուգագուլպաները՝ ձեռքով ստեղծում է դիմացկուն գորգեր՝ միաժամանակ ապահովելով աշխատանք խոցելի խմբերի համար։ Զրո-թափոն մոտեցմամբ՝ նախագիծն օգնում է նվազեցնել տեքստիլ թափոնները՝ առանց քիմիական նյութերի կիրառման։
SeElabUS․ արհեստական բանականության վրա հիմնված ուսուցման հարթակ՝ ՓՄՁ-ների համար, որը մատուցում է խաղայնացված ուսուցում և միավորում ձեռնարկատերերին ներդրողների և շուկաների հետ։
Bee Green․ արտադրում է բազմակի օգտագործման մեղրամոմե սննդի փաթեթավորման միջոցներ՝ նվազեցնելով մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումը։ Լիովին կենսաքայքայվող արտադրանքը փակ ցիկլի կայունություն է դրսևորում և ունի մեկ տարվա օգտագործման ժամկետ:
BioHumus․ գյուղատնտեսական թափոնները վերածում է օրգանական պարարտանյութի՝ օգտագործելով վերմիկոմպոստացման մեթոդը։ Այս շրջանաձև գործընթացը բարելավում է հողի առողջությունը՝ միաժամանակ կանխելով գյուղատնտեսական թափոնների հայտնվելը աղբավայրերում:
SunHome Stepanavan․ կայուն տուրիզմի էկո-հյուրատուն Ստեփանավանում, որը կիրառում է արևային էներգիա, անձրևաջրերի հավաքում և թափոնների վերամշակում՝ տեղական արտադրողների ներառմամբ։
Zenith Academy․ վերապատրաստում է մասնագետներին վերականգնվող էներգիայի ոլորտում՝ օգտագործելով հնացած սարքավորումներ և գործնական ուսուցման մոդել։ Նրանց խելացի էներգետիկ լաբորատորիաները ցուցադրում են շրջանաձևության սկզբունքները՝ արդյունաբերական թափոններից էներգիա արտադրելու նախագծերի միջոցով:
Grant Legacy․ օգտագործում է կոմպոստացված թափոններ՝ բուժիչ խոտաբույսերի մշակումում, ինչի արդյունքում ստացվում են թեյեր, օճառներ և մոմեր։ Արևային էներգիայով չորացումը և սերմեր ստանալուց մինչև վաճառքի ամբողջ գործընթացը ապահովում են զրո-թափոն արտադրական ցիկլ:
By Botany․ եղինջի մանրաթելից պատրաստում է կենսաքայքայվող տեքստիլ, իսկ բրենդի որոշ հագուստներ նույնիսկ ներառում են սերմեր, որոնցից հետո բույսեր են աճում։
4Green․ մշակում է արհեստական բանականությամբ օպտիմիզացված HVAC համակարգեր՝ շենքերի էներգասպառումը մինչև 30% կրճատելու և սարքավորումների կյանքը երկարացնելու նպատակով։
A-nush Textile․ ստեղծում է կրթական տիկնիկներ՝ տեքստիլի արտադրամասերի մնացորդներից՝ աջակցելով կանանց ձեռքի աշխատանքին և կանխելով թափոնների կուտակումները։
Այս 12-ամսյա ծրագրի ընթացքում մասնակից թիմերը կստանան փորձագիտական մենթորություն և դասընթացներ՝ շրջանաձև գործընթացների և տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև բիզնես մոդելավորման, արհեստական բանականության և կանաչ ֆինանսավորման վերաբերյալ: Նրանք նաև կմիանան աշխարհի 100-ից ավելի քաղաքներում ներկայություն ուենցող «Իմփաքթ Հաբ» ցանցին։ Ծրագրի ավարտին առավել խոստումնալից երեք նախագծերը կստանան մինչև 400,000 ՀՀ դրամի չափով ֆինանսավորում։
Իմփաքթ Հաբ Երևանը, որը հիմնադրվել է 2016 թվականին, ամբողջ աշխարհում գործող 110+ Իմփաքթ Հաբ ցանցի ներկայացուցիչ է։ Այն իր անդամ ձեռնարկատերերին և նորարարներին տրամադրում է համայնքային նորարարական ռեսուրսների, կրթական ծրագրերի և միջոցառումների լայն շրջանակ՝ բոլորը շատ խթանող և հզորացնող աշխատանքային տարածքում: Impact Hub-ը նաև սոցիալական նորարարությունների ինկուբատոր է և ունի ինկուբացիոն և արագացվող ծրագրերի նախագծման և իրականացման երկար տարիների փորձ: Իր հիմնադրումից ի վեր Impact Hub Yerevan-ը նախագծել և իրականացրել է 40+ ծրագիր, ավելի քան 500 կրթական դասընթացներ և միջոցառումներ, և այժմ հյուրընկալում է ավելի քան 350 անդամների, որոնք իրականացնում են ավելի քան 100 ծրագրեր, որոնք ներկայացնում են Հայաստանում գործող գրեթե բոլոր ոլորտները:

2 Июнь 2025 - 10:03 AMT
Ucom и Impact Hub Yerevan представили 10 стартапов, отобранных для участия в годичной инкубационной программе Ucom Fellowship 2025, направленной на развитие решений в области циркулярной экономики в Армении. В этом году программа сосредоточена на циркулярной экономике, а проекты, направленные на трансформацию отраслей от сельского хозяйства до моды, используют стратегий закрытого цикла 7R: отказ, переосмысление, сокращение, повторное использование, ремонт, переработка и восстановление.
В связи с этим было организовано мероприятие, собравшее предпринимателей, экспертов отрасли и широкое сообщество Impact Hub Yerevan для обсуждения принципов циркулярности. Мероприятие включало интерактивную сессию по основам циркулярной экономики, после которой состоялись презентации армянских предприятий замкнутого цикла, демонстрирующих свои инновационные подходы.
Мероприятие открылось вступительными речами генерального директора Ucom Ральфа Йирикяна и исполнительного директора Impact Hub Yerevan Геворга Погосяна.
«Зеленые технологии и устойчивое развитие в бизнесе занимают важное место среди ценностей Ucom, и мы рады поддержать этот проект, чтобы вдохновить местные стартапы на экологичное мышление. Важно, чтобы армянские предприниматели убедились: безопасные и устойчивые подходы могут обеспечивать доход, одновременно принося огромную пользу окружающей среде и местным сообществам», – отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Циркулярность — это не просто тренд, это экономическое будущее Армении. Программа Fellowship этого года, в партнерстве с Ucom, предоставит инноваторам инструменты для превращения отходов в ценность, а идей – в масштабируемые бизнесы», – сказал Геворг Погосян, исполнительный директор Impact Hub Yerevan.
Для участия в программе Ucom Fellowship 2025 были выбраны следующие 10 инноваторов в области циркулярной экономики:
Eco Habit: преобразует выброшенные нейлоновые колготки в прочные бытовые коврики путем ручной переработки, создавая рабочие места для уязвимых групп. Процесс с нулевыми отходами дает новую жизнь текстильным отходам без использования вредных химикатов или энергоемких методов.
SeElabUS: платформа на базе ИИ, развивающая циркулярное предпринимательство через геймифицированное обучение и цифровые инструменты для МСП. Она сокращает образовательные отходы, заменяя традиционные программы масштабируемым обучением на практике, связывая предпринимателей с финансированием и рынками.
Bee Green: производит многоразовые пищевые обертки из пчелиного воска и местных материалов, устраняя использование одноразового пластика на кухне. Полностью биоразлагаемые продукты демонстрируют замкнутую устойчивость с годичным жизненным циклом до естественного разложения.
BioHumus: превращает сельскохозяйственные отходы в органическое удобрение с помощью вермикомпостирования, используя переработанные полипропиленовые мешки в качестве упаковки. Эта циркулярная система улучшает здоровье почвы, одновременно предотвращая попадание сельскохозяйственных отходов на свалки.
SunHome Stepanavan: эко-гостиница в Степанаване продвигает устойчивый туризм через сбор дождевой воды, использование солнечной энергии и инициативы по переработке отходов, сотрудничая с местными производителями.
Zenith Academy: обучает техников системам возобновляемой энергии по модели «обучение посредством делания» с использованием переработанного оборудования. Их умные энергетические лаборатории демонстрируют циркулярные принципы через проекты по превращению промышленных отходов в энергию.
Grant Legacy: выращивает лекарственные травы, используя компостированные органические отходы, а побочные продукты превращает в чаи, мыло и свечи. Сушка на солнце и отслеживаемость процесса от семян до продажи обеспечивают производственный цикл без отходов.
By Botany: производит текстиль из крапивного волокна, который естественно разлагается, снижая загрязнение окружающей среды, связанное с индустрией моды. Линия одежды бренда с вшитыми семенами буквально превращается в растения после использования.
4Green: оптимизирует HVAC-системы с помощью ИИ, продлевая срок службы оборудования и снижая энергопотребление зданий до 30%. Беспроводные датчики минимизируют отходы материалов при модернизации уже существующих зданий.
A-nush Textile: создает уникальные образовательные игрушки из обрезков текстильных материалов, создавая рабочие места для женщин-ремесленниц. Каждая кукла рассказывает историю устойчивости, одновременно предотвращая попадание текстильных отходов на свалки.
В течение этой 12-месячной программы 10 участников получат экспертное менторство по циркулярной экономике и технологиям, а также семинары по бизнес-моделированию, искусственному интеллекту и зеленому финансированию. Они также получат доступ к глобальной сети более 100 офисов Impact Hub, а наиболее перспективные проекты получат возможность получить финансирование до 400 000 драмов по итогам программы.