Համացանցում շրջանառվում է խարդախության նոր տեսակ, երբ զեղծարարները, արհեստական բանականության միջոցով փոխելով մարդու ձայնը, գումար են խնդրում նրա ընկերներից։
Թիրախավորված են հատկապես Տելեգրամ և Ֆեյսբուք ցանցերը, հայտնում է ոստիկանությունը։
«Զեղծարարները կարող են ինչպես ձայնային հաղորդագրություններ ուղարկել, այնպես էլ կատարել տեսազանգեր` արհեստական բանականության միջոցով փոխված ոչ միայն ձայնով, այլև տեսքով։ Ինչպես ասում են՝ եթե տեղեկացված ես, ապա պաշտպանված ես։
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, երբ համացանցային տիրույթում նույնիսկ Ձեզ շատ մտերիմ մարդն է նման հաղորդագրությունների միջոցով գումար խնդրում` անմիջապես ստուգեք, կապ հաստատեք հետը, համոզվեք, որ իսկապես նա է: Իսկ եթե այդուհանդերձ կասկածելի զանգից հետո հավատացել ու գումար եք փոխանցել` անմիջապես զանգահարեք 1-02»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

В интернете распространился новый вид мошенничества, при котором злоумышленники с помощью искусственного интеллекта меняют голос человека и просят деньги у его друзей.
Как сообщает полиция, основными целями злоумышленников стали сети Telegram и Facebook.
«Мошенники могут как отправлять голосовые сообщения, так и совершать видеозвонки, подделывая не только голос, но и внешность с помощью ИИ. Как говорится, предупреждён — значит вооружён.
Уважаемые граждане, если даже очень близкий вам человек просит деньги онлайн через такие сообщения — сразу проверьте, свяжитесь с ним напрямую, убедитесь, что это действительно он. А если вы всё же поверили подозрительному звонку и перевели деньги — немедленно звоните по номеру 1-02», — говорится в сообщении.