6 Հունիս 2025 - 14:59 AMT
ՊՎԾ ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է 2024-ի իրենց բյուջեի կատարողականը՝ ընդգծելով ծառայության արդյունավետությունը։ Նա հայտնել է, որ ՊՎԾ միջոցով 2024–ին բյուջե է վերադարձվել ավելի քան 922 մլն դրամ։
Պետրոսյանն ամփոփել է տարվա ընթացքում ՊՎԾ կողմից իրականացված վերահսկողական աշխատանքների արդյունքները՝ կարևորելով կատարողականի տեսանկյունից առանձնացած մի շարք վիճակագրական տվյալներ և ցուցանիշներ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Հաշվետու տարում ծառայությունը պետական կառավարման մարմինների և նրանց ենթակայության տակ գործող կազմակերպությունների նկատմամբ իրականացրել է 159 մշտադիտարկում, որոնցից 114-ը ավարտվել են 2024 թվականին, իսկ մնացած 40-ը տեղափոխվել են 2025 թվական։ Կատարվել է 27 ուսումնասիրություն, որոնցից 22-ն արդեն ավարտվել են նույն տարում, իսկ 5-ն ընդգրկվել են 2025 թվականի պլանում։
Արդյունքների ամփոփ պատկերը հետևյալն է՝ 2024-ին պետական կառավարման մարմինների և նրանց ենթակայության ներքո գործող կազմակերպությունների մասով ՊՎԾ-ն իրականացրել է 27 ուսումնասիրություն և 159 մշտադիտարկում։
2024 թվականի ընթացքում Ծառայության կողմից վերահսկողական լիազորությունների իրացման արդյունքում պետական բյուջե է վերականգնվել ավելի քան 922 մլն ՀՀ դրամ (2023թ.-ին՝ 1,1մլրդ ՀՀԴ)։
Ծառայության վերահսկողական գործունեության իրականացման արդյունքում 69 տեղեկանք և տեղեկատվություն ուղարկվել է ՀՀ Գլխավոր դատախազություն՝ հետագա քրեաիրավական ընթացքն ապահովելու համար. Այդ գործերից 63-ի հիմքով արդեն նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ:
Մայիսի 29-ին Ազգային Ժողովի լիագումար նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց «Պետական վերահսկողական ծառայության մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական նախագծերի փաթեթը, համաձայն որի՝ մինչ այս ֆինանսների նախարարության լիազորությունների մեջ մտնող՝ ֆինանսաբյուջետային հսկողության լիազորությունն այսուհետ վերապահվեց Պետական վերահսկողական ծառայությանը:
Բացի այդ, նոր օրենքով Ծառայության վերահսկողական լիազորություններն ընդլայնվեցին նաև Տեղական ինքնակառավարման մարմիններում՝ պետական բյուջեից տրամադրվող պետական միջոցների կառավարման օրինականության վերահսկողության իրականացման մասով:

Руководитель Государственной службы контроля (ГСК) Романос Петросян представил в Национальном собрании отчёт о выполнении бюджета службы за 2024 год, подчеркнув её эффективность. Он сообщил, что по итогам деятельности ГСК в 2024 году в государственный бюджет было возвращено более 922 млн драмов, передаёт 1lurer.am .
Петросян подвёл итоги контрольных мероприятий, указав на ряд статистических данных и показателей, подтверждающих результативность службы.
В течение 2024 года ГСК провела 159 плановых проверок в государственных органах и подведомственных структурах. Из них 114 были завершены в 2024 году, остальные 40 — перенесены на 2025 год. Также было инициировано 27 тематических исследований, из которых 22 завершены в 2024 году, а 5 включены в план на 2025 год.
В итоге, за отчётный период ГСК провела 27 исследований и 159 проверок в отношении органов госуправления и их подведомственных организаций.
По результатам контрольной деятельности в 2024 году в государственный бюджет было возвращено более 922 млн драмов (в 2023 году — 1,1 млрд драмов).
Служба также направила 69 отчётов и материалов в Генеральную прокуратуру Армении для дальнейшего уголовно-правового реагирования. На основании 63 из них уже возбуждены уголовные дела.
29 мая на пленарном заседании Национального собрания во втором чтении и полностью был принят пакет законопроектов о внесении изменений в Закон «О Государственной службе контроля» и сопутствующие законы. В соответствии с новыми нормами полномочия по финансово-бюджетному контролю, ранее входившие в компетенцию Министерства финансов, переданы Государственной службе контроля.
Кроме того, новым законом расширены контрольные полномочия службы и в органах местного самоуправления — в части надзора за законностью управления средствами, предоставляемыми из государственного бюджета.