2025 թվականի հունիսի 6-ին Wildberries ընկերության միջազգային բիզնեսի զարգացման վարչության տնօրեն Ռաֆայել Աբրահամյանն հաղորդել է, որ ընկերությունն ունի ծրագիր՝ կառուցելու լոգիստիկ կենտրոն ՀՀ–ում։
Հայտարարությունն արվել է «Էլեկտրոնային առևտուր՝ առանց սահմանների․ Ռուսաստան–Հայաստան» թեմայով համաժողովի ընթացքում, որն անցկացվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կայացած 10-րդ միջտարածաշրջանային ֆորումի շրջանակում։
Միջոցառումը համախմբել է երկու երկրների գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների, մասնագետների՝ լոգիստիկայի, էլեկտրոնային առևտրի և ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտներից, ինչպես նաև պետական կառույցների ու մասնագիտացված միավորումների ներկայացուցիչների։
Իր բացման ելույթում Ռաֆայել Աբրահամյանն ընդգծել է տեխնոլոգիական առաջընթացի և միջազգային գործընկերության կարևորությունը սահմաններից դուրս առևտրային փոխանակման զարգացման համատեքստում՝ ներկայացնելով Wildberries-ի նպատակները՝ կառուցել լոգիստիկ հարթակ Հայաստանի տարածքում։
«Այսօր խոսում ենք լոգիստիկայի մասին, վաղը՝ տեխնոլոգիաների։ RWB-ի յուրաքանչյուր քայլ Հայաստանին դարձնում է գլոբալ թվային տնտեսության մի մաս», – նշել է նա։
Հայաստանում ժամանակակից լոգիստիկ պահեստի ստեղծումը դիտարկվում է որպես ռազմավարական ներդրում, որն ունի ներուժ՝ բացելու նոր հնարավորություններ տեղական արտադրողների, արտահանողների և ձեռնարկությունների համար։ Նման պահեստի առկայությունը հնարավորություն կտա հայաստանյան կազմակերպություններին պահել իրենց արտադրանքը երկրի տարածքում՝ ապահովելով ավելի կարճ առաքման ժամկետներ գնորդների համար և կրճատելով լոգիստիկ ծախսերը։
Միևնույն ժամանակ, ծրագրված կենտրոնը կարող է ծառայել որպես առանցքային հարթակ՝ մուտք գործելու միջազգային շուկաներ։ Հայկական բրենդները կկարողանան օգտագործել Wildberries-ի տրամադրած գործիքներն ու պահեստային ծառայությունները՝ իրենց ապրանքները ներկայացնելու ինչպես ԵԱՏՄ երկրներում, այնպես էլ միջազգային այլ շուկաներում։

7 Июнь 2025 - 07:53 AMT
6 июня 2025 года директор по развитию международного бизнеса компании Wildberries Рафаэль Абраамян сообщил о планах создания логистического центра в Армении.
Заявление прозвучало в рамках конференции «Электронная торговля без границ: Россия–Армения», которая прошла на 10-м межрегиональном форуме между двумя странами, передаёт Aysor.am.
Мероприятие собрало представителей бизнес-сообщества, логистических и e-commerce специалистов, финтех-экспертов, а также госструктур и профессиональных объединений Армении и России.
В своём выступлении Абраамян подчеркнул важность технологического прогресса и международного партнёрства для развития трансграничной торговли, представив планы Wildberries по созданию логистической платформы на территории Армении.
«Сегодня мы говорим о логистике, завтра — о технологиях. Каждый шаг RWB делает Армению частью глобальной цифровой экономики», — отметил он.
Создание современного логистического склада в Армении рассматривается как стратегическое вложение с потенциалом открыть новые возможности для местных производителей, экспортёров и предприятий. Это позволит компаниям хранить продукцию внутри страны, обеспечивая более короткие сроки доставки и снижение логистических расходов.
Планируемый центр также станет ключевой площадкой для выхода на международные рынки. Армянские бренды смогут использовать инструменты и складские услуги Wildberries для представления товаров как на рынках стран ЕАЭС, так и за его пределами.