ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտարարել է, որ Ադրբեջանից Հայաստանի տարածքով իրականացվող բեռնափոխադրումները վերահսկվելու են ՊԵԿ լիազորությունների շրջանակում՝ այնպես, ինչպես կատարվում է ցանկացած սահմանային անցակետում։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ կոմիտեի հիմնական գործառույթն է մաքսային վերահսկողության կազմակերպումը՝ ցանկացած հնարավոր զարգացման պարագայում, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Եթե խոսում ենք ապաշրջափակման, սահմանների բացման մասին, ուղղակի պետք է տարբեր սցենարների պատրաստ լինել։ Մենք ունենք համապատասխան սարքավորումներ և գործիքներ, որոնք թույլ կտան ցանկացած սցենարի ադապտացվել և մեր մաքսային գործունեությունն իրականացնել»,- նշել է ՊԵԿ նախագահը։
Նա հավելել է, որ Երևանի կողմից Բաքվին առաջարկվող «դյուրացված ընթացակարգերով բեռների անցման» մեխանիզմները արդեն գոյություն ունեն և կիրառվում են այն երկրների հետ, որոնց հետ Հայաստանը բաց սահման ունի՝ մասնավորապես Վրաստանի և Իրանի դեպքում։
Հակոբյանը բացատրել է նաև, որ ՊԵԿ-ն ունի ռիսկերի գնահատման համակարգ, որի շրջանակում բեռները դասակարգվում են ըստ ցուցիչների՝ կանաչ, դեղին կամ կարմիր ուղիներով։
«Ունենք ռիսկերի համակարգ, որտեղ ավտոմատ կերպով ինչ-որ ցուցիչներ ուսումնասիրելով՝ ինչ-որ ապրանքներ ուղարկվում են կանաչ ուղիներ, ինչ-որ ապրանքներ՝ դեղին, ինչ-որ ապրանքներ՝ կարմիր։ Օրինակ, կանաչ ուղին նշանակում է, որ բեռն առանց խնդրի կարող է անցնել սահմանը, որովհետև հայտարարագիրը նախօրոք լրացվել է, որևէ ռիսկ չկա տվյալ ապրանքի հետ։ Կամ ավտոմատ բացթողնման համակարգն արդեն պիլոտավորել ենք․ կրկին ցուցիչների ուսումնասիրության արդյունքում ներմուծումն ավտոմատ բաց է թողնվում, որովհետև տեսնում ենք՝ այդտեղ ռիսկ չկա»,- ասել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ բացառվում է, որ հայկական կողմը որևէ կերպ անտեղյակ լինի՝ ինչ բեռ է անցնում սահմանով։ Նման բան չի լինում, և նույն սկզբունքը կիրառվելու է նաև Ադրբեջանի բեռների դեպքում։
Տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի, Ալեքսեյ Օվերչուկի և Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ վերջին հանդիպումը կայացել է 2023 թվականի հունիսի 2-ին՝ Մոսկվայում։

Грузоперевозки из Азербайджана через территорию Армении будут контролироваться в рамках полномочий Комитета государственных доходов Армении (КГД), как это делается на любом другом пограничном пункте. Об этом заявил председатель КГД Эдуард Акопян на брифинге в парламенте, сообщает Sputnik Армения.
По его словам, главная задача ведомства — организация таможенного контроля вне зависимости от сценариев развития событий.
«Если мы говорим об открытии границ, разблокировке, то нужно быть готовыми к разным вариантам. У нас есть необходимое оборудование и инструменты, чтобы адаптироваться к любому сценарию и исполнять свои функции», — подчеркнул Акопян.
Он добавил, что предложенные Ереваном Баку механизмы упрощенного транзита уже существуют и применяются в отношении стран с открытой границей — в частности, Грузии и Ирана.
Акопян отметил, что в Комитете используется система оценки рисков, в рамках которой грузы распределяются по так называемым «зелёным», «жёлтым» и «красным» коридорам.
«Есть система, где автоматически на основе индикаторов определенные товары направляются в зелёные, жёлтые или красные коридоры. Зелёный, например, означает, что груз может беспрепятственно пройти границу, так как декларация подана заранее и рисков нет. Также мы пилотировали систему автоматического выпуска товаров — она тоже работает на основе индикаторов и используется, если нет рисков», — пояснил он.
По словам Акопяна, исключено, чтобы армянская сторона не знала, какой груз пересекает границу. Этот принцип будет применяться и к грузам из Азербайджана.
Последняя встреча трёхсторонней рабочей группы по разблокировке коммуникаций в регионе под председательством заместителей премьер-министров Армении (Мгер Григорян), России (Алексей Оверчук) и Азербайджана (Шахин Мустафаев) состоялась 2 июня 2023 года в Москве.