9 Հունիս 2025 - 10:59 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավար Էդուարդ Հակոբյանը պարզաբանում է ներկայացրել՝ ինչու 2024 թվականի առաջին եռամսյակում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը չի հայտնվել 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում։ Այս հարցին նա անդրադարձել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի բարձրացրած հարցի շրջանակում։
Պատգամավորը նկատել է, որ սա բացառիկ դեպք է, որ կոմբինատը ընդգրկված չէ 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«2024–ի արդյունքներով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն ունեցել է իրացումների նվազում՝ 2023–ի համեմատ: Այդ պատճառով 2025–ի վճարման ենթակա ռոյալթին նվազել է: Բացի այդ, քանի որ 2024–ին վճարվել էր ավելի մեծ կանխավճար, դրա մի մասն առաջին եռամսյակում վերադարձվել է: Եթե չեմ սխալվում մոտ 21–22 մլրդ դրամի մասին է խոսքը, սա մեկանգամյա գործարքի արդյունքում կատարված վերադարձ է: Այդ 21–22 մլրդի պատճառով կոմբինատը միանգամից դուրս է եկել 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկից»,–ասել է ՊԵԿ նախագահը։
Հակոբյանը հավելել է, որ դա դեռ չի նշանակում, թե հաջորդ եռամսյակում կոմբինատը չի հայտնվելու 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում:
Ըստ պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի խնդիրն առաջացել է այն պահից, երբ ՀՀ կառավարությունը բաժնեմաս ունեցավ, հայտնում է Panorama.am–ը։
«Հետաքրքիր է՝ կանխավճարներ միշտ էլ վճարում էին, ինչ այս երկիրը ստեղծվել է, այդ համակարգը գործում է, բայց ես չեմ հիշում մի դեպք, որ կոմբինատը հազար խոշորագույն հարկատուների ցանկում ընդգրկված չլինի։ Ընդունենք, որ այստեղ խորքային խնդիր կա։ Եվ այդ խնդիրն առաջացավ այն պահից, երբ Հայաստանի կառավարությունը բաժնեմաս ունեցավ»,-ասել է նա։
Նա նաև արձանագրել է բիզնես միջավայրի մեջ եղած լարվածությունն ու տնտեսվարողների դժգոհությունները։
«Դուք ասում եք հարկային վարչարարությունից գոհունակություն կա, մենք տնտեսվարողների հետ խոսում ենք՝ դժգոհություն կա»,- ասել է Խաչատրյանը՝ դիմելով ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանին։
Պատգամավորը շեշտել է, որ օտարերկրյա կապիտալի արտահոսքը կապված է նաև այդ դժգոհությունների հետ, որոնց հիմքում վարչարարական խնդիրներ են։ Նա հետաքրքրվել է՝ արդյոք իշխանություններն ընդունում են որոշակի բացթողումներ, որոնք հանգեցրել են հարկային հավաքագրումների չապահովման։ Նրա խոսքով՝ խնդիրը միայն վարչարարության մեջ չէ, այլ նաև տնտեսական աճի դանդաղման պայմաններում պետական քաղաքականության արդյունավետության մեջ։
Մինչ օրս Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը մշտապես ընդգրկված է եղել 1000 խոշոր հարկատուների շարքում։

Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян объяснил, почему Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗПМК) не попал в список 1000 крупнейших налогоплательщиков по итогам первого квартала 2024 года. Он прокомментировал ситуацию на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в ответ на вопрос депутата фракции «Армения» Артура Хачатряна.
По словам Хачатряна, это исключительный случай, так как ЗПМК традиционно входил в число крупнейших налогоплательщиков, передает «Арменпресс».
«В 2024 году у комбината снизились объёмы реализации по сравнению с 2023 годом, соответственно, уменьшились и роялти, подлежащие уплате в 2025 году. Кроме того, в 2024 году была уплачена более крупная предоплата, часть которой — около 21–22 млрд драмов — была возвращена в первом квартале. Это возврат, связанный с разовой операцией, и именно он вывел комбинат из списка 1000 крупнейших налогоплательщиков», — пояснил глава ПЕК.
Он подчеркнул, что это не означает, что ЗПМК не появится в списке в следующем квартале.
Депутат Артур Хачатрян заявил, что проблема возникла с того момента, как правительство Армении стало акционером ЗПМК, сообщает «Panorama.am ».
«Интересно, ведь предоплаты всегда уплачивались, с самого основания этого государства. Эта система работала, но я не помню, чтобы комбинат не был в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков. Признаем, что здесь есть более глубокая проблема. И она возникла, когда правительство Армении стало акционером», — сказал он.
Также он отметил напряженность в деловой среде и недовольство со стороны предпринимателей.
«Вы говорите, что есть удовлетворение налоговым администрированием, но когда мы разговариваем с предпринимателями, они выражают недовольство», — обратился Хачатрян к Эдуарду Акопяну.
Он подчеркнул, что отток иностранного капитала также связан с этими жалобами, корни которых лежат в административных проблемах. Депутат поинтересовался, признают ли власти определённые упущения, повлиявшие на сбор налогов. По его мнению, проблема заключается не только в администрировании, но и в эффективности государственной политики на фоне замедления экономического роста.
До настоящего времени Зангезурский медно-молибденовый комбинат неизменно входил в список 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении.