Հայաստանի մաքսային համակարգը 2024 թվականին հավաքագրել է մոտ 15%-ով պակաս հարկեր և տուրքեր՝ համեմատած նախորդ տարվա ցուցանիշների։ Այդ մասին հայտնել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը՝ Ազգային ժողովում ընթացող 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ քննարկման ընթացքում։
Ընդհանուր առմամբ 2024 թվականին հավաքագրվել են 2 տրլ 391 մլրդ դրամ հարկեր և տուրքեր կամ 7.6%-ով շատ, քան 2023 թվականին։ Հարկային ծառայության գծով մոտ 11% աճ է գրանցել, մաքսային ծառայության գծով՝ 15% անկում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մաքսային եկամուտների նվազումը, Հակոբյանի խոսքով, պայմանավորված է ավտոմեքենաների և ծխախոտի ներմուծման ծավալների զգալի կրճատմամբ, ինչի հետևանքով նվազել են նաև դրանցից գանձվող մաքսային հարկերը։
Նրա խոսքով՝ 2023 թվականին ավտոմեքենաների ներմուծման ծավալները շատ բարձր են եղել՝ գրեթե կրկնակի աճ արձանագրելով 2022 թվականի համեմատ։
Հակոբյանի խոսքով` այստեղ նվազումը հիմնականում պայմանավորված է եղել երկու գործոնով, նախ՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ից Ռուսաստանում թանկացել է ավտոմեքենաների օգտահանման վճարը (70-ից մինչև 85%), որը 2025-2030 թվականներին կշարունակի աճել: Երկրորդ՝ Վրաստանում սահմանափակող միջոցներ են ձեռնարկվել (Հակոբյանը չնշեց` կոնկրետ ինչ միջոցների մասին է խոսքը):
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ ավելացված արժեքի հարկի ընդհանուր ծավալը 2024 թվականին կրճատվել է 1.5%-ով՝ կազմելով 755.9 միլիարդ դրամ։ Մասնավորապես, ներմուծվող ապրանքներից գանձվող ԱԱՀ-ն նվազել է 15.8%-ով կամ մոտ 81.8 միլիարդ դրամով։ Միևնույն ժամանակ, տեղական արտադրանքի վաճառքից ստացված ԱԱՀ վճարումներն աճել են 28.2%-ով կամ 70.4 միլիարդով։
Վիճակագրական կոմիտեի ներկայացրած տվյալներով՝ 2024 թվականին ծխախոտի ներմուծումը կրճատվել է մոտ 13.7 միլիոն դոլարով կամ 30%-ով։ Մարդատար մեքենաների ներմուծման ծավալը 2023 թվականի համեմատ նվազել է 798 միլիոն դոլարով, ինչը կազմում է մոտ 60% անկում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ 2024–ին արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը զգալիորեն աճել է։ Այդ մասին նա հայտարարել է Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի նախնական քննարկման ընթացքում՝ ներկայացնելով համապատասխան վիճակագրական տվյալներ։
Նախարարի խոսքով՝ չնայած այս տարվա առաջին 4-5 ամսվա ընթացքում արտահանման ծավալը նվազել է 57 տոկոսով՝ համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ, երկրի տնտեսությունը գրանցել է 5.2% աճ»

9 Июнь 2025 - 12:34 AMT
Армянская таможенная система в 2024 году собрала примерно на 15% меньше налогов и пошлин по сравнению с предыдущим годом. Об этом сообщил председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян на обсуждении исполнения госбюджета 2023 года в Национальном собрании.
Всего в 2024 году было собрано 2 трлн 391 млрд драмов налогов и пошлин — на 7,6% больше, чем в 2023 году. По линии налоговой службы зафиксирован рост на 11%, по линии таможенной службы — спад на 15%, передаёт Sputnik Армения.
По словам Акопяна, снижение таможенных доходов связано со значительным сокращением объёмов импорта автомобилей и табачных изделий, что повлияло и на снижение таможенных сборов.
В 2023 году объёмы ввоза автомобилей были очень высокими и почти вдвое превысили показатели 2022 года.
Снижение в 2024 году объясняется двумя основными факторами: с 1 октября в России увеличился утилизационный сбор на автомобили (с 70 до 85%), и в дальнейшем он продолжит расти до 2030 года. Кроме того, в Грузии были введены определённые ограничительные меры, но Акопян не уточнил, о каких именно мерах идет речь.
По представленным данным, общий объём поступлений по налогу на добавленную стоимость в 2024 году сократился на 1,5%, составив 755,9 млрд драмов. В частности, поступления по НДС на импортируемые товары сократились на 15,8% или на 81,8 млрд драмов. В то же время НДС, полученный от продаж местной продукции, увеличился на 28,2% или на 70,4 млрд драмов.
Согласно данным Статкомитета, в 2024 году импорт табака сократился примерно на 13,7 млн долларов или на 30%. Объёмы импорта легковых автомобилей снизились на 798 млн долларов по сравнению с 2023 годом, что составляет около 60% падения.
Ранее министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что несмотря на снижение объёмов экспорта на 57% в первые 4–5 месяцев года, внешняя торговля значительно выросла, а экономика продемонстрировала рост на 5,2%.