Երևանը վրացական կողմից որևէ հիմնավոր պարզաբանում չի ստացել կոնյակի տարանցման շուրջ առաջացած խնդիրների առնչությամբ։ Այդ մասին հայտնել են էկոնոմիկայի նախարարությունից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Վրաստանը թեև տարանցիկ երկիր է, բայց ապրիլի վերջից սկսել է ստուգել իր սահմանով անցնող ու ռուսական շուկայում վաճառվող հայկական ալկոհոլային խմիչքները: Ըստ ալկոհոլ արտադրողների՝ այդ ստուգումներն արդեն ամիսներ են տևում, ինչի հետևանքով հայկական խմիչքները ռուսական շուկայից դուրս են մնում, ընկերություններն էլ՝ ֆինանսական վնասներ կրում:
Արդյոք այդ ստուգումները վրացական մաքսակետում շարունակվելու են ու կրկին ձգձգվելու են մատակարարման ժամկետները, այս հարցին էլ գերատեսչությունից պատասխանել են, թե «ըստ էության ֆորմալ ստուգումներ տեղի չեն էլ ունեցել, հետևաբար դժվար է կանխագուշակելը, թե արդյոք կկրկնվեն դրանք, թե՝ ոչ»:
Պատասխանից պարզ չի դառնում՝ փաստացի ապօրինի՞ են այդ ստուգումները, թե՞ պարզապես իրենց այս ամիսների ընթացքում չի հաջողվել պատասխան ստանալ: Նախարարությունից նաև փոխանցել են՝ ալկոհոլ տեղափոխող մոտ 30 բեռնատար հատել է ռուսական սահմանը, մի քանի տասնյակ մեքենաներ Լարսի անցակետում են սպասում իրենց հերթին, ևս մի քանի տասնյակ էլ դեռևս նույն տեղում է, աշխատանքներ են իրականացվում դրանց տեղաշարժն ապահովելու ուղղությամբ։
Օրերս Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը չեղարկել էր իր այցը Երևան, որի ընթացքում ակնկալվում էր քննարկել Վրաստանի տարածքով հայկական խմիչքի արտահանման հետ կապված խնդիրները։ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնել էին, թե վրացական կողմից անձամբ նախարար Գևորգ Պապոյանի հետ են կապվել, ներողություն են խնդրել ու ասել՝ ծանրաբեռնված են:

10 Июнь 2025 - 15:45 AMT
Ереван не получил от грузинской стороны каких-либо официальных разъяснений по поводу возникших проблем с транзитом армянского коньяка. Об этом сообщили в Министерстве экономики Армении, передает «Азатутюн».
Хотя Грузия является транзитной страной, с конца апреля она начала проверять армянские алкогольные напитки, проходящие через её территорию и предназначенные для продажи на российском рынке. По словам производителей алкоголя, проверки продолжаются уже несколько месяцев, из-за чего армянская продукция теряет позиции на российском рынке, а компании несут финансовые убытки.
На вопрос о том, продолжатся ли эти проверки на грузинских таможенных пунктах и приведут ли они снова к задержкам поставок, в ведомстве ответили: «По сути, формальных проверок не проводилось, поэтому сложно прогнозировать, повторятся ли они».
Из ответа не ясно, были ли эти проверки фактически незаконными, или просто в течение этих месяцев не удалось получить официального ответа. Также в министерстве сообщили, что около 30 грузовиков с алкоголем уже пересекли российскую границу, ещё несколько десятков ждут своей очереди на пропускном пункте Ларс, и ведутся работы по обеспечению их дальнейшего передвижения.
На днях министр сельского хозяйства Грузии отменил свой визит в Ереван, в рамках которого планировалось обсудить вопросы, связанные с экспортом армянских напитков через территорию Грузии. В Министерстве экономики Армении сообщили, что грузинская сторона лично связалась с министром Геворгом Папояном, извинилась и сослалась на загруженность.