11 Հունիս 2025 - 14:21 AMT
Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը հայտարարել է, որ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացից հետո՝ «բ»Կիրանց գյուղում«/բ» իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում տրամադրվել է 40 շինթույլտվություն։ Այդ մասին նա հայտարարել է Ազգային ժողովում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
«Մենք գիտենք, որ սահմանազատման-սահմանագծման գործընթացից հետո որոշակի արտոնություն տրվեց 4 գյուղի՝ Կիրանց, Ոսկեպար, Բաղանիս և Բերքաբեր գյուղերին։ Եթե չեմ սխալվում՝ Կիրանցին և Բերքաբերին տրվեց 40-40 տուն կառուցելու թույլտվություն, 50-50 Բաղանիս և Ոսկեպար գյուղերին։ Այսօրվա իմ ունեցած տեղեկատվությամբ Կիրանցում տրվել է 55 շինթույլտվություն՝ հինը միասին, այսինքն՝ 40+15 շինթույլտվություն է եղել»,-ասել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը։
Նրա խոսքով՝ 16 միլիոն դրամի շինարարական աջակցությամբ Տավուշի մարզում ընդհանուր առմամբ տրվել է 1373 շինթույլտվություն, ինչը համապետական կտրվածքով ամենաբարձր ցուցանիշն է։
Ղալումյանը հավելել է, որ արդեն դիմել է կառավարությանը՝ առաջարկելով ծրագրի վերաբացում՝ որոշակի սահմանափակումներով, որպեսզի այն կարողանա կրկին գործարկվել։ Նա հիշեցրել է, որ այս ծրագիրը դադարեցվել է Հայաստանի մի շարք սահմանամերձ բնակավայրերում՝ բազմաթիվ ներկայացված հայտերի պատճառով։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը արձագանքել էր ԶԼՄ-ներից մեկում հրապարակված սահմանազատման վերաբերյալ նյութին՝ այն անվանելով «ամբողջապես սուտ»։ Նշվում է, որ սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ բոլոր հարցերը քննարկվում են բացառապես պետական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքների շրջանակում:
«Hraparak կայքում հունիսի 10-ին հրապարակված «Հաջիևն ու Արմեն Գրիգորյանն արդեն գծել են սահմանը. ըստ նախագծի` հակառակորդին է հանձնվելու ևս 180 ք/կմ» խորագրով հոդվածում ներկայացված տեղեկատվությունն ամբողջապես սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Губернатор Тавушской области Айк Галумян сообщил, что после завершения процесса демаркации и делимитации в селе Киранц было выдано 55 разрешений на строительство жилья в рамках программы жилищной поддержки. Об этом он заявил на обсуждении отчета об исполнении государственного бюджета за 2024 год в Национальном собрании.
«Мы знаем, что после процесса демаркации и делимитации были предоставлены определенные льготы четырем селам — Киранц, Воскепар, Баганис и Беркебер. Если не ошибаюсь, Киранцу и Беркеберу было разрешено построить по 40 домов, а Баганису и Воскепару — по 50. На сегодняшний день, по моей информации, в Киранце выдано 55 разрешений — это 40 изначальных и еще 15 дополнительных», — отметил Галумян, передает Aravot.am .
Он также добавил, что в рамках программы жилищной помощи на сумму 16 миллионов драмов в Тавуше было выдано в общей сложности 1373 разрешения на строительство — это самый высокий показатель по стране.
Галумян сообщил, что уже обратился в правительство с предложением возобновить программу с определенными ограничениями, чтобы она могла снова заработать. Он напомнил, что программа была приостановлена в ряде приграничных населённых пунктов Армении из-за большого количества заявок.
Офис вице-премьера Мгера Григоряна ранее прокомментировал публикацию в СМИ о демаркации, назвав её «абсолютно ложной» и подчеркнув, что все вопросы, связанные с демаркацией, рассматриваются исключительно в рамках работы государственных комиссий.
«Информация, изложенная в статье сайта «Грапарак» от 10 июня под заголовком “Гаджиев и Армен Григорян уже провели границу: по проекту противнику передается еще 180 кв.км”, полностью ложна и не соответствует действительности», — говорится в заявлении.