12 Հունիս 2025 - 06:36 AMT
Եվրոպայում ստարտափ և տեխնոլոգիական ամենամեծ համաժողովի՝ Viva Technology-ի շրջանակում ներկայացվել է Հայաստանում մոտ 500 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային մեգանախագիծ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի համագործակցությամբ կառուցվելու է արհեստական բանականության (ԱԲ) լուծումներով աշխատող՝ տարածաշրջանի ամենահզոր սուպերհամակարգչային և տվյալների մշակման կենտրոնը:
ՀՀ կառավարության աջակցությամբ տեխնոլոգիական նորարարությունները արագացնելու և տարածաշրջանում առաջադեմ ԱԲ ենթակառուցվածքներ ներդնելու նպատակով Firebird ընկերությունը 2026 թվականին նախատեսում է գործարկել NVIDIA Blackwell գրաֆիկական հազարավոր պրոցեսորներով հագեցած տվյալների կենտրոն՝ մինչև ավելի քան 100 մեգավատտ մասշտաբավորման հնարավորությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության, IT և տեխնոլոգիական տեղական և միջազգային անվանի ընկերությունների այս ռազմավարական համագործակցությունը վճռորոշ դեր կունենա երկրի տեխնոլոգիական հուսալի ապագայի կառուցման համար:
NVIDIA-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը նշել է՝ արհեստական բանականության գործարան-կենտրոնները 21-րդ դարի ենթակառուցվածք են։
«Մեր համագործակցությունը Հայաստանի հետ կօգնի զարգացնելու արհեստական ​​բանականության հիմնարար կարողությունները և ողջ տարածաշրջանում նոր հնարավորություններ կստեղծի նորարարության և տնտեսական աճի համար»,–ասել է նա։
Team ընկերությունների խումբը, կառավարելով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար Team Telecom Armenia և իռլանդական Imagine Broadband ընկերություններն ու հանդիսանալով վրացական SkyTel ընկերության բաժնետեր, կծառայեցնի իր փորձագիտական ռեսուրսներն ու տարածաշրջանում կապի եզակի ենթակառուցվածքները մեր երկրում այս հսկայածավալ նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով:
«Պատիվ ունենք մասնակցելու այս ռազմավարական նշանակություն ունեցող լայնածավալ նախաձեռնության իրականացմանը՝ ներդնելով տեխնոլոգիական ոլորտում մեր բազմամյա փորձն ու ռեսուրսները։ Մեր մասնակցությունը արտացոլում է Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական ​​բանականության լուծումների և թվային ապագայի գլոբալ կենտրոն դարձնելու պատրաստակամությունը»,-ասել է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։
Firebird-ի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանը նշել է՝ այս մեգանախագիծը Հայաստանից մինչև աշխարհ նորարարության համար մեկնարկային հարթակ ստեղծելու մասին է:
«Մենք ներդրումներ կկատարենք նորարարական մոդելների, ռոբոտաշինության և գիտության մեջ՝ համագործակցելով աշխարհի առաջատար համալսարանների հետ: Սա նաև կնպաստի Հայաստանում նորարարության ոլորտում գործունեություն ծավալող սերնդի ձևավորմանն ու ոլորտի խթանմանը»,-նշել է նա:
Ներդրումային այս նախագծին որպես Firebird-ի հիմնադիր գործընկեր և ռազմավարական խորհրդատու է միացել նաև Flagship Pioneering-ի գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը:
«Տեխնոլոգիական առաջատար ոլորտում Հայաստանի զարգացումը կկառուցվի գլոբալ համագործակցության և երկարաժամկետ ներդրումների միջոցով: Արհեստական ​​բանականության ոլորտի զարգացումը Հայաստանի և տարածաշրջանի համար համարձակ քայլ է երկիրը համաշխարհային արհեստական ​​բանականության ոլորտում դիրքավորելու ճանապարհին»,-նշել է Աֆեյանը։
«Մենք ոգևորված ենք տեխնոլոգիաների արտահանման և արհեստական բանականության ոլորտում ԱՄՆ-ի առաջնորդության ներուժով, որի շնորհիվ կարող ենք Հայաստանում խթանել նորարարությունը՝ ի նպաստ մեր երկրների: Ամերիկյան այնպիսի ընկերությունները, ինչպիսին է NVIDIA-ն, շարունակում են առաջարկել աշխարհում առաջատար հաշվարկային և ԱԲ լուծումներ, և մենք հպարտ ենք, որ հենց նրանք են դառնում հայկական կողմի գործընկերները»,-նշել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Այս մասշտաբային նախագիծը փաստում է պետության, տեխնոլոգիական ու թվային ոլորտի ընկերությունների արդյունավետ համագործակցությունն ու տարածաշրջանում Հայաստանը որպես տեխնոլոգիական ազդեցիկ կենտրոն դիրքավորելու` մասնակից բոլոր կողմերի հանձնառությունը:

Почти $500 миллионов инвестиций будет направлено на реализацию масштабного проекта в Армении, который сегодня был официально представлен на крупнейшей в Европе конференции стартапов и технологий Viva Technology. Правительство Республики Армения, NVIDIA, Firebird и Team Group объединят усилия для создания самого мощного в регионе суперкомпьютерного и центра обработки данных на базе решений искусственного интеллекта (ИИ).
При поддержке правительства Армении и для ускорения технологических инноваций и превращения страны в региональный центр ИИ, Firebird планирует запустить центр обработки данных, оснащённый тысячами графических процессоров NVIDIA Blackwell, в 2026 году. Проект изначально предусматривает возможность масштабирования мощности более чем до 100 мегаватт.
Это стратегическое партнерство между Республикой Армения и ведущими местными и международными IT- и технологическими компаниями сыграет ключевую роль в построении надёжного технологического будущего страны.
«Фабрики ИИ — это инфраструктура XXI века, — отметил Дженсен Хуанг, основатель и генеральный директор NVIDIA. — Наше сотрудничество с Арменией поможет заложить основы ИИ-потенциала и откроет новые возможности для инноваций и экономического роста во всем регионе».
Группа компаний Team, управляющая национальным телекоммуникационным оператором Армении – Team Telecom Armenia, ирландским Imagine Broadband, а также являющаяся акционером грузинского оператора SkyTel, задействует свои экспертные ресурсы и уникальную телекоммуникационную инфраструктуру в регионе для реализации этого масштабного проекта в стране.
«Для нас большая честь быть частью этой масштабной и стратегически значимой инициативы, в которую мы вкладываем наши ресурсы и многолетний опыт в сфере технологий. Участие в проекте отражает нашу приверженность цели — превратить Армению в глобальный центр информационных технологий, решений на основе искусственного интеллекта и цифрового будущего», – отметил Александр Есаян, соучредитель группы компаний Team.
«Этот проект — о создании трамплина для инноваций — из Армении в мир», — заявил Размик Овакимян, сооснователь и генеральный директор Firebird.ai . — «Мы будем инвестировать в новые модели, робототехнику и науку в партнёрстве с ведущими университетами мира и развивать потенциал для воспитания нового поколения инноваторов в Армении».
Фонд Afeyan Foundation присоединится к проекту в качестве одного из учредителей Firebird. Его основатель Нубар Афеян, также являющийся генеральным директором Flagship Pioneering, выступит в роли стратегического советника и партнёра-основателя.
«Следующая глава технологического лидерства Армении будет строиться на глобальном сотрудничестве и долгосрочных инвестициях», — сказал Афеян. — Развитие инфраструктуры ИИ для Армении и всего региона — это смелый шаг к тому, чтобы страна стала значимым участником глобального AI-сообщества».
«Мы воодушевлены потенциалом экспорта американских технологий и лидерства в сфере ИИ, которые могут стимулировать дальнейшие инновации в динамично развивающемся технологическом секторе Армении, принося пользу как Соединённым Штатам, так и Армении», – заявила посол США в Армении Кристина Квин. «Такие американские компании, как NVIDIA, продолжают предлагать передовые решения в области вычислений и искусственного интеллекта, и мы гордимся тем, что именно они становятся предпочтительными партнёрами для армянских коллег».
Этот масштабный проект демонстрирует эффективное сотрудничество государства, технологических и цифровых компаний и стремление всех сторон сделать Армению влиятельным технологическим центром в регионе.