Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունները բարեգործության ձևաչափից տեղափոխվել են ավելի կոնկրետ, հասցեական և ռազմավարական ներդրումների ու մասնագիտական ներուժի իրական ներգրավման հարթություն։ Նա այդ մասին ասել է՝ անդրադառնալով Firebird և NVIDIA ընկերությունների համատեղ նախաձեռնությանը, որի նպատակն է Հայաստանում հիմնել արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոն։
Վարչապետը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել սփյուռքից ներդրող գործարարներին նման ծավալի նախաձեռնության համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Երբ մենք խոսում ենք Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների բանաձևերի մասին, հենց նման գործունեությունն ենք նկատի ունենում՝ շատ կոնկրետ, հասցեական և ռազմավարական բնույթի, որի վերաբերյալ որևէ կասկած կամ քննարկում ընդհանրապես չի կարող լինել»,– նշել է Փաշինյանը։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ նման նախաձեռնությունները լավագույն տարբերակն են սփյուռքի ներուժը Հայաստանի ուղղությամբ ներգրավելու համար։ «Եթե չլիներ այդ ներուժի օգտագործումը և ներգրավումը, անկեղծ ասած, այս նախագիծը դժվար թե իրագործելի լիներ մեզ համար՝ գոնե այս փուլում»,– ասել է նախարարը:
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է ոչ միայն ենթակառուցվածքի ստեղծումը, այլև դրա արդյունավետ շահագործման կարողությունները, որոնք ներկա պահին Հայաստանում սահմանափակ են։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր հերթին ընդգծել է, որ այս նախաձեռնությունները լավագույն արձագանքն են այն թյուր ըմբռնումներին, թե սփյուռքի դերը սահմանափակվում է բարեգործությամբ։
«Սա է ճիշտ պատասխանը այն հարցերին, թե ի՞նչ է արել սփյուռքը։ Խոսքը հարաբերությունների փոխելու մասին է՝ բարեգործությունից դեպի ներդրում, մարդկային ռեսուրսների ներգրավվածություն՝ իրական, շարունակական ու շահութաբեր ձևով»,– ասել է Սինանյանը։
Եվրոպայում ստարտափ և տեխնոլոգիական ամենամեծ համաժողովի՝ Viva Technology-ի շրջանակում ներկայացվել է Հայաստանում մոտ 500 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային մեգանախագիծ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի համագործակցությամբ կառուցվելու է արհեստական բանականության (ԱԲ) լուծումներով աշխատող՝ տարածաշրջանի ամենահզոր սուպերհամակարգչային և տվյալների մշակման կենտրոնը:
ՀՀ կառավարության աջակցությամբ տեխնոլոգիական նորարարությունները արագացնելու և տարածաշրջանում առաջադեմ ԱԲ ենթակառուցվածքներ ներդնելու նպատակով Firebird ընկերությունը 2026 թվականին նախատեսում է գործարկել NVIDIA Blackwell գրաֆիկական հազարավոր պրոցեսորներով հագեցած տվյալների կենտրոն՝ մինչև ավելի քան 100 մեգավատտ մասշտաբավորման հնարավորությամբ:

12 Июнь 2025 - 13:09 AMT
Премьер‑министр Никол Пашинян в ходе заседания кабинета министров отметил, что армяно‑диаспорные связи переведены из формата благотворительности в более конкретные, целевые и стратегические инвестиции и вовлечение профессионального потенциала. Он подчеркнул совместную инициативу компаний Firebird и NVIDIA по созданию в Армении крупного дата‑центра искусственного интеллекта.
Премьер выразил особую благодарность инвесторам из Диаспоры за участие в таком масштабном проекте, сообщает «Арменпресс».
«Когда мы говорим о формулах отношений, имеем в виду именно такую деятельность — очень конкретную, целевую и стратегическую, в отношении которой не может быть никаких сомнений», — заявил Пашинян.
Министр высокотехнологичной индустрии Мхитар Айрапетян отметил, что такие инициативы — оптимальный способ привлечения потенциала диаспоры в помощь Армении. «Если бы не использование и вовлечение этого потенциала, честно говоря, этот проект вряд ли был бы реализуем для нас — по крайней мере на данном этапе», — сказал министр.
Он добавил, что важно не только создать инфраструктуру, но и наладить её эффективное функционирование, что на данный момент в Армении ограничено.
Уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян подчеркнул, что такие инициативы — лучший ответ на заблуждения, будто роль диаспоры ограничивается благотворительностью. «Это правильный ответ на вопрос, что сделала диаспора. Речь идет о трансформации отношений — от благотворительности к инвестициям, реальному, устойчивому и прибыльному вовлечению человеческих ресурсов», — заявил Синанян.
На конференции Viva Technology в Европе был представлен мегапроект стоимостью около 500 млн долл. В рамках сотрудничества правительства Армении, компаний NVIDIA, Firebird и Team Group будет построен самый мощный в регионе центр суперкомпьютеров и обработки данных с решениями на базе искусственного интеллекта. С поддержкой правительства для ускорения технологических инноваций и внедрения передовой инфраструктуры ИИ в регионе компания Firebird планирует в 2026 году запустить дата‑центр с тысячами графических процессоров NVIDIA Blackwell и общей мощностью свыше 100 мВт.