16 Հունիս 2025 - 09:02 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ հայկական բեռների մի մասը մնացել է «Բանդար Աբբաս» նավահանգստում և Իրանի ճանապարհներին։ Այդ հայտարարությամբ նախարարը հանդես է եկել ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ընթացքում՝ արձագանքելով պատգամավորի հարցին։
Նա հիշեցրել է, որ Արտաքին գործերի նախարարությունն արդեն հրապարակել է իր պաշտոնական դիրքորոշումը՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը։ Ըստ նախարարի՝ կայունությունը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի թե՛ Հայաստանի, թե՛ մյուս երկրների համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք դժվարություններ ունենք ինչպես ներմուծման, այնպես էլ արտահանման հարցում, ընդ որում` ինչպես դեպի Իրան, այնպես էլ նրա տարածքով։ Սրանք գործոններ են, որոնք գրեթե մեր վերահսկողությունից դուրս են, բայց հույս ունենք, որ հակամարտությունը կկարգավորվի, և մենք կկարողանանք ապրանքներ տեղափոխել բարեկամ Իրանի տարածքով, ինչպես նախկինում», – հայտարարել է նախարարը։
Հունիսի 13-ի վաղ առավոտյան Իսրայելը լայնածավալ ռազմական գործողություններ է սկսել Իրանի դեմ։ Իսրայելի իշխանությունները նշել են, որ իրենց նպատակը հրեական պետության անվտանգությանը սպառնացող վտանգի կանխումն է՝ պնդելով, թե իրենց հետախուզական տվյալներով Իրանը միջուկային զենքի ստեղծման հարցում մոտեցել է անդառնալի սահմանագծին։ Իրանը սկսել է պատասխան հարվածներ հասցնել Իսրայելի ուղղությամբ։ Այդ օրվանից սկսած, կողմերը պարբերաբար հրթիռակոծում են միմյանց։

Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что часть армянских грузов застряла в иранском порту Бендер-Аббас и на автодорогах Ирана. Об этом он сообщил на заседании парламентского комитета по экономическим вопросам в ходе обсуждения исполнения госбюджета 2024 года.
Папоян напомнил, что Министерство иностранных дел Армении уже опубликовало свою официальную позицию, подчеркнув необходимость установления мира в регионе. По словам министра, стабильность имеет крайне важное значение как для Армении, так и для других стран региона, передает «Sputnik Армения».
«У нас есть трудности как с импортом, так и с экспортом, в том числе не только в направлении Ирана, но и через его территорию. Это факторы, которые почти не поддаются нашему контролю, но мы надеемся, что конфликт будет урегулирован, и мы вновь сможем перевозить грузы через дружественный Иран, как раньше», – отметил он.
Утром 13 июня Израиль начал масштабную военную операцию против Ирана. Власти еврейского государства заявили, что целью является устранение угрозы национальной безопасности, утверждая, что по данным разведки Иран приблизился к критической черте в создании ядерного оружия. В ответ Иран начал ракетные удары по Израилю. С тех пор обе стороны регулярно обмениваются обстрелами.