17 Հունիս 2025 - 08:10 AMT
Իրանա–իսրայելական հակամարտության պատճառով Չինաստանից Հայաստան նախատեսված նոր մուլտիմոդալ երթուղու գործարկման ժամկետները փոխվել են։ Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Կարեն Իվանովը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նոր երթուղին, որը պիտի անցներ Ղազախստանի, Թուրքմենստանի և Իրանի տարածքով, նախատեսված էր գործարկել հունիս ամսին։
«Կողմերի միջև համաձայնագիր է ստորագրվել։ Նախատեսում էինք հունիսի 20-ից հետո գործարկել չինական Սիանից Երևան առաջին կոնտեյներային գնացքը։ Սակայն իրանա–իսրայելական հակամարտության սրացման ֆոնին առաքումը չեղարկվեց, քանի որ բեռը չի կարող հատել Իրանի տարածքը», – ասել է Իվանովը։
Նրա խոսքով, երթուղին մուլտիմոդալ է, այսինքն՝ ներառում է միաժամանակ ծովային և ցամաքային՝ բեռնատար փոխադրումներ։
Այս նախաձեռնության հեղինակը հայկական կողմն է, իսկ երթուղու տեխնիկական կազմակերպումը վերապահված է Ղազախստանին։ Ըստ ծրագրի՝ Չինաստանից մեկնող կոնտեյներային գնացքը հասնելու է Ղազախստան, այնուհետև՝ Թուրքմենստան, այնտեղից անցնելու է Իրանի տարածքով՝ հասնելով Ջուլֆայի կայարան-տերմինալ։ Այդտեղ բեռնարկղերն ապաբեռնաթափվելու են, իսկ ապրանքները բեռնատարներով հասցվելու են Երևան։
Տվյալ երթուղով բեռները Չինաստանից Հայաստան պետք է տեղափոխվեին մոտ 25 օրվա ընթացքում։ Չնայած ծովային փոխադրումներից ավելի թանկ լինելուն, այս տարբերակը տնտեսական տեսանկյունից ավելի շահավետ է, քան ավտոմոբիլային փոխադրումները։
Ներկայում Չինաստանից Հայաստան ապրանքների ներմուծումը իրականացվում է երկու հիմնական ճանապարհով՝ կամ ԱՄԷ-ի Դուբայով ու Իրանով՝ Բենդեր Աբբասի նավահանգստի միջոցով, կամ Աֆրիկայի շուրջ ծովային ճանապարհով՝ Միջերկրական ծով մտնելով Բարեհուսո հրվանդանի շրջանցմամբ։

Из-за обострения конфликта между Ираном и Израилем изменились сроки запуска нового мультимодального маршрута из Китая в Армению. Об этом сообщил вице-президент Торгово-промышленной палаты Армении Карен Иванов, передает «Спутник Армения».
Маршрут, который должен был пройти через территорию Казахстана, Туркменистана и Ирана, планировалось запустить в июне. «Между сторонами подписано соглашение. Мы намеревались после 20 июня отправить первый контейнерный поезд из китайского города Сиань в Ереван. Однако на фоне обострения ирано-израильского конфликта перевозка была отменена, так как груз не может пересечь территорию Ирана», — пояснил Иванов.
По его словам, маршрут является мультимодальным, то есть сочетает в себе морские и наземные — грузовые — перевозки. Инициатива исходит от армянской стороны, техническая организация маршрута возложена на Казахстан. Согласно проекту, контейнерный поезд из Китая должен был прибыть в Казахстан, затем — в Туркменистан, откуда пересечь Иран и дойти до станции-терминала Джульфа. Там контейнеры планировалось разгрузить, а товары доставить в Ереван грузовиками.
Вся перевозка из Китая в Армению по данному маршруту должна была занимать около 25 дней. Несмотря на более высокую стоимость по сравнению с морскими перевозками, этот вариант считался более экономически выгодным, чем автомобильный транспорт.
В настоящее время доставка товаров из Китая в Армению осуществляется двумя основными маршрутами: через ОАЭ и Иран — с использованием порта Бендер-Аббас, или морем в обход Африки и через Средиземное море, огибая мыс Доброй Надежды.