ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ եթե հարկեր չվճարեինք, «ուղղակի պետություն չէինք ունենա, անհնար կլիներ գոյություն ունենալ անկախ»։ Այդ մասին նա ասել է ԱԺ–ում ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս։
«Բյուջեն մեր բոլորի մասին է, Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր մարդու մասին է։ Հայաստանում չկա գոնե մեկ մարդ, ով հարկ չի վճարում, հակառակն անհնարին է»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նախարարը շեշտել է, որ երբեմն հարկային համակարգի բարդությունը ստիպել է իրեն խորհել՝ իսկ փող հավաքելու և հետ վերաբաշխելու իմաստը, իրավամբ, ո՞րն է։
«Ո՞րն է այս շղթայի էականությունն ու անհրաժեշտությունը, եթե կարող էինք ունենալ պարզ մի կյանք, որտեղ ոչ հարկ վճարելու, ոչ էլ այդ գումարը ծախսելու կարիք կլիներ։ Այդ դեպքում է, որ մենք ուղղակի պետություն չէինք ունենա, այդ դեպքում անհնարին է գոյություն ունենալ անկախ, անհնարին է, որ այդ դեպքում մեկ այլ պետության կազմում չհայտնվեինք, որ ինքը կորոշեր ինչքան հարկ վճարենք ու ինչի վրա ծախսվեն մեր կողմից վճարված գումարները»,–ասել է նախարարը։

Министр финансов Армении Ваге Ованнисян заявил, что если бы налоги не уплачивались, «у нас просто не было бы государства, существование в независимом виде было бы невозможно». Об этом он сказал в Национальном собрании, представляя годовой отчет о выполнении государственного бюджета Армении за 2024 год.
«Бюджет касается нас всех, он касается каждого человека, живущего в Армении. В Армении нет ни одного человека, который бы не платил налоги — обратное невозможно», — цитирует его «Panorama.am ».
Министр отметил, что иногда сложность налоговой системы заставляет задуматься: в чем, по сути, заключается смысл сбора и перераспределения средств?
«В чем необходимость всей этой цепочки, если теоретически можно было бы жить просто — без необходимости платить налоги и тратить эти деньги? Но тогда бы у нас просто не было бы государства, существование в независимом статусе было бы невозможно. Мы неизбежно оказались бы в составе другого государства, которое бы решало, сколько налогов мы должны платить и на что тратить собранные с нас деньги», — пояснил он.
Министр добавил, что налоговая система — это необходимое условие существования любого государства в мире.