19 Հունիս 2025 - 11:35 AMT
Ազգային ժողովը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» ՀՀ ԱԺ որոշման նախագծին:
Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 63 պատգամավոր, 1 ձեռնպահ, դեմ ձայն չի եղել:
Գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի կատարողականի վերաբերյալ իրենց հակադիր դիրքորոշումներն են հայտնել ԱԺ խմբակցությունները:
«Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Թադևոս Ավետիսյանը: Պատգամավորը քննադատել է իշխանությունների վարած քաղաքականությունը, պետական բյուջեի կատարողականի համատեքստում զուգահեռներ անցկացրել վերջին մի քանի տարիների միջեւ՝ նշելով, որ բնակչության կենսամակարդակը ոչ միայն չի բարելավվել, ինչպես խոստացվել էր, այլեւ վատացել է:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հակադարձել է ընդդիմադիր գործընկերների հնչեցրած քննադատություններին, ներկայացրել իր փաստարկները:
Ամփոփելով ելույթը՝ նա նշել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության կատարողականին:
Հարակից զեկույցում ՀՀ Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը ներկայացրել է հաշվետու տարում մարզում իրականացված ծրագրերն ու պետական բյուջեի կատարողականը:

Национальное собрание утвердило проект постановления об утверждении годового отчета об исполнении государственного бюджета Республики Армения за 2024 год.
За документ проголосовали 63 депутата, 1 воздержался, голосов против не было.
Фракции парламента высказали противоположные позиции по поводу исполнения основного финансового документа.
От имени оппозиционной фракции «Армения» выступил депутат Тадевос Аветисян. Он раскритиковал политику властей, отметив, что уровень жизни населения, вопреки обещаниям, не улучшился, а ухудшился.
Руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджоян ответил на критику оппозиции, представив свои контраргументы.
В завершение выступления он заявил, что фракция «Гражданский договор» проголосует за отчет об исполнении госбюджета Армении за 2024 год.
В сопроводительном докладе губернатор Тавушской области Армении Айк Галумян представил реализованные в регионе программы и исполнение бюджета за отчетный год.